Sotsiaalne teater mõistab hukka hukkamõistu

5492535t100hcb0bVägivallal ja vägivallal on ühiskondliku massimentaliteedi järgi ikkagi vahe sees. Hukka mõistma on kõik mihklid, reaalselt mõistma aga tuleb sundida läbi rumaluste. Siit rullubki lahti teatri NO99 uus sotsiaalne etendus “Kuidas Ojasoo talveööl noore naise lumehange lõi”

Kuidas üks tegu, mis kiiruga politseisse anti ja veel kiiremini oma lõpplahenduse leidis osapoolte kokkuleppel, kuid hiljem meedia vahendusel avalikuks lintšimiseks rullub. Kui üks mees režii järgi naist lõi, oli tegemist vägivallaga, ent kui terve Eesti pärast meedia lugemist ühe mehe kallal vaimset vägivalda tarvitab, siis mis on see?

Tiit Ojasood pole lihtsalt olemas enam!“, “Vastik amööb, tal peaks hambad kurku taguma“, “See jobu on alati selline kalduvustega olnud” jne jne. Inimesed püha viha täis, valmis vägivallatseja kohe liistule tõmbama, kui aga võimalus antaks. Vägivald tekitab vägivalda, hea inimese kompleksis inimesed näevad vaid väliseid stiimuleid, ent enese käitumist kõrvalt jälgida ei oska. Ja mis toimub nende nö. “avaliku elu” tegelaste peas, kes samuti kaasa tõttasid parastama? Kaljurand, Saar, Jänes?

Naistevastane vägivald on meie ühiskonnas probleem, ent probleemidega ei saa tegeleda emotsionaalse lahmimise foonil. Miks? Sest naistevastane vägivald on valdavas osas samuti emotsionaalsel foonil, emotsioonitu mees ei tarvita oma naise kallal vägivalda. Ka naiste poolne vägivald meeste suunal on emotsioonidest lähtuv, kogu meie elu juhivadki säärased tundemaailma pinnavirvendused, mis on seda tugevamad, mida rohkem pinnapealsust meie elus leidub.

NO99 on alati silma paistnud erinevate sotsiaalsete projektidega. Ja kui säärane projekt tuleb, siis tuleb ta ikka korraliku mühinaga nagu viimati “Ühtne Eesti”. Sotsiaalne teater vajutab valusasti ühiskondliku karjamentaliteedi valupunktidele, et inimesed neid näeks ja ehk ka õpiks. Kuivõrd häbi võib olla neil inimestel, kes hiljem peavad oma sõnu sööma ja tunnistama, et jah – pelgalt meedia vahendusel pudenenud killukeste põhjal sai mõtlematult üks inimene hukka mõistetud, hukatud ja maha maetud. Ja nii iga päev, igas valdkonnas, sest vabaduse kaotanud inimesed on ohjes siis, kui neil on tsirkust ja leiba.

___________
foto: Andres Haabu, Postimees

Advertisements

2 thoughts on “Sotsiaalne teater mõistab hukka hukkamõistu

 1. Üks targutav-teoreetiline konstruktsioon:
  1. sündmus toimus jaanuaris ja avalikustati juunis. Miks nii hilja?
  2. kokkuleppemenetlus on lõppenud ja – ikkagi paisati info meediasse?
  3. Esimesed kirjeldused kujutasid noort naist istumas kirjutuslaua taga ja sisse tormanud meest teda ootamatult näkku löömas; ka sellel peaks olema sisuline põhjendus, mis erineks hullusehoost.
  4. Hilisem artikkel rääkis midagi hilisõhtusest ajast ja sellest, kuidas mees naise endast eemale tõukas nii, et see lumahange kukkus/ümber läks, ja mees seejärel lahkus/jooksis minema. Mis oli selle käitumise põhjus?
  5. Nn. kokkuleppemenetlus on äri: kui sina annad mulle selle-selle-ja selle, siis mina… ; ja kas kokkuleppes ei olnud siis asja sumbumist või kasutati seda kättemaksu eriosana?
  6. Mis ajendas meedias lärmajaid lärmama – kas soov ennast puhtaks pesta, paista parem kui ollakse, kättemaks mõne etenduse eest?
  7. Retoorilis-alatu küsimus: kas mees võib naist lüüa/tõugata, kui naine on talle vaikselt noa neeru surunud?

 2. Leian, et see teema ei ole väärt nii laia kajastust. Juhul, kui see mees naist ära ei rappinud või vägistanud, oli tegemist kõigest intsidendiga, mitte aga skandaaliga nagu antud juhul kipub näima. Mis puudutab “õiglust” nõudvat rahvamassi, siis see element on alati igas ühiskonnas eksisteerinud – Rahvas räuskamas Colosseumis, rahvas vaatlemas giljotiini, rahvas nõudmas kurjategija pead Delfi kommentaariumis. Lohuta end sellega, et see samune rahvas oleks võinud selle “skandaali” vältel ka Ojasoo ümber olla, kuid tulemuseks oleks olnud ainult see, et nad kõnnivad mööda teeseldes, et ei kuule ega näe toimuvat ning kirjutavad pärast foorumisse Märgatud Tallinnas: “Sina värdjas naisepeksja, kes sa NO99……”. Seega see nn.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s