Müüdimurdja: üksikkandidaadile antud hääl EI KANDU edasi erakonnale

Üks kahjulik müüt on levimas inimeste seas ning see müüt väidab, et üksikkandidaatide poolt ei ole mõtet hääletada kuna neile antavad hääled kanduvad 5% künnise ületamatuse korral edukamatele erakondadele. Tuleb välja, et see on täielik väljamõeldis.

Selle nädala alguses saatsid üksikkandidaadid ühispöördumise Vabariigi Valimiskomisjonile, eesmärgiga saada selgesõnaline kirjeldus selle kohta, mis siis ikkagi juhtub nende häältega, mis antakse üksikkandidaadile, kes ei osutu valituks, ehk ei saavuta isikumandaati.

Kolmapäeval saabus Valimiskomisjoni esimehe Heiki Sibula vastus, kus toonitatakse selgesõnaliselt, et “olenemata sellest, kas üksikkandidaat osutub valituks või mitte, jäävad üksikkandidaadile antud hääled temale.”

Seega, kui ma hääletan Jaani poolt, siis võin olla kindel, et minu hääl ka Jaanile jääb, mitte ei liigu kahtlaseid teid pidi koefitsendi alusel valitsevatele erakondadele.

Toon siinjuures ära ka Vabariigi Valimiskomisjoni esimehe vastuse üksikkandidaatide pöördumisele täismahus (algselt avaldatud syndikaat.ee lehel):

“Lugupeetud üksikkandidaadid

Vabariigi Valimiskomisjon kinnitab, et Riigikogu valimise seadus ei näe ette valimistulemuste kindlakstegemisel üksikkandidaatidele antud häälte ülekandmist erakondade nimekirjades kandideerijatele ega teistele üksikkandidaatidele. See, kuidas toimub mandaatide jaotamine erakonna nimekirja siseselt, ei puuduta üksikkandidaatide hääletamistulemuste kindlakstegemist. Olenemata sellest, kas üksikkandidaat osutub valituks või mitte, jäävad üksikkandidaadile antud hääled temale.

Käesolevatel valimistel oleme valimistulemuste kindlakstegemise korra selgitamisele pööranud erilist tähelepanu. Lisaks selgitustele Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehel ning meedias on valminud ka seda tutvustavad teleklipid („Valimiskool“) samuti on avatud ekoolituskeskkond eraldi õppematerjaliga valijatele.

Lugupidamisega

/allkirjastatud digitaalselt/

Heiki Sibul
Esimees”

Loodetavasti aitab see veidi hilinenud info veel neid, kes pole valimas käinud.

Advertisements

4 thoughts on “Müüdimurdja: üksikkandidaadile antud hääl EI KANDU edasi erakonnale

  • Mis on ka loogiline, ent selle juures jääb mulle siiski teadmine, et MINU konkreetne antud hääl pole näiteks Savisaarele või Ansipile läinud.

   Vahepeal kuulsin ma isegi selliseid jutte, et kui 5% määr oleks näiteks 3000 häält, ning hüpoteetiliselt saaksid kõik 32 kandidaati 2999 häält, ei pääseks neist keegi riigikokku, võimuerakondadele läheks lisaks veel 95968 häält ning sama arvu inimeste valik lendaks tuulde. Võrdluseks – 2007 aastal oli IRL valijaid 97758

 1. Kui vaadata üksikuid vabamehi, siis tundub, et kõik nad võtavad hääli kas SDE’lt, Reformilt või IRL’ilt kuid mitte Keskerakonnalt. Valituks ei osutu neist keegi, äärmisel juhul 1 – 2 saab Riigikokku. Lõpptulemusena väheneb Riigikogus IRL’i, SDE ja Reformi osakaal ja suureneb Keskerakonna oma.

  Veel – kui Teile teeb rõõmu teadmine, et Teie poolt üksikkandidaadile antud hääl ei lähe erakonnale, siis milleks üldse valmistele minemisega aega raisata? Eeldan, et vabamehed niikuinii parlamanti ei pääse. Eelduse vettpidavus selgub peagi, vaevalt, et ma viitsin siia tagasi tulla teemal “Aga mis ma ütlesin”, seega parastan ette.

  Kokkuvõttes – kuigi Indrek Tarand on sümpaatne, pani ta korraliku pasa maha, sest nüüd on meil terve kari küündimatuid “Tarandi” tegijaid, mis kaudselt tõstab Keski osakaalu parlamendis.

 2. Ja kogu selle üksikkandidaadinduse juures jääb ikkagi valusalt kõrva kriipima erinevatest allikatest hõigatu, et ei ole välistatud ka mõne üksikskandidaadi pääsemine riigikokku. Et no mida?

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s