EIS kustutas ebaseaduslikult 500 miljonit lehekülge eesti rahva mälu. Juhan Parts toetas!

Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsi poolt patroniseeritud Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) kustutab(s) 5. veebruaril 2011, ebaseaduslikult üle 40000 viite Eesti rahva intellektuaalsele omandile. Jutukogud, luuletused, perealbumid, niisama märkmehoidlad – kõik kuuluvad kustutamisele. Google andmetel on pri.ee alamdomeeni otsingule tulemusi üle 980 miljoni. Sellest võib eeldada, et kustutamisele läheb umbes 500 miljonit leheküljetäit intellektuaalset omandit. See on umbkaudu 2,5 miljoni raamatu jagu meie rahva ühisloomingut!

Muidugi, otseselt materjali kui sellist keegi ei kustuta, küll aga kustutatakse kõik viited nendeni jõudmiseks. Kas sina tead, kuidas oma lehega majandada, kui sa tavapäraste aadressidega sinna ei saa minna? Igaüks seda ei tea, seetõttu on alates homsest nende aastatepikkune töö nelja tuule poole lennanud. Ja kui palju on nende 980 miljoni veebilehe sees ristviiteid ning katalooge? Kahju on hindamatu.

EIS loodi internetidomeenide haldamiseks, samas kogu nende tegevus tänase päevani on ebaseaduslik (viide 1; viide 2). Rahvusvaheline internetidomeenide haldaja ICANN pole siiamaani mitte midagi kuulnud EIS nimelisest sihtasutusest, neile domeenide haldamise delegeerimisest rääkimata.

Lisaks sellele, et EIS on ebaseaduslikult kaaperdanud KÕIK .ee ja pri.ee domeenid ning küsib nende kasutamise eest sõna otseses mõttes katust, on see katuseraha kasutamine samuti kaheldava väärtusega. EIS esimehe Marek-Andres Kautsi sõnutsi sai ülikõrge domeeni aastamaksu loomisel silmas peetud kulupõhiseid vajadusi, samas korraldab EIS asjasse täiesti puutumatute inimeste lõbureise Lõuna-Ameerikasse (Kolumbiasse täpsemalt, kogukulu 9000 eurot) ning korraldab arusaamatuid reklaamikampaaniaid, mis on otsesed raha raiskamised, mida ei saa mitte kuidagi seostada domeeni haldamise kuludega. EIS asjatundmatust näitab ka täiesti ebapädev riigihanke korraldamine, mis eirab kõiki riigihanke seadusest tulenevaid punkte (loe lähemalt viidatud artikli kommentaaridest), samuti tahtmatus teha koostööd pri.ee aadresside säilitamiseks (EIK pöördumne saadeti pikalt).

Ettevõtlikud inimesed kogusid möödunud aastal 1163 häält pri.ee domeeni toetuseks, praeguseks nõuab EIS juhatuse tagasiastumist 911 inimest… Kuid nagu selgub – ei huvita see ei Partsi ega ka mitte EIS-i. (siinkohal suured tänud Eesti Interneti Kogukonnale ja Tõnu Samuelile, kes seda EIS vastast võitlust vedanud on, ilma nendeta ei teaks me pooli asjugi)

Paar tsitaati:

Heimar Lenk: “Domeenireform tehti samamoodi kui kõi teised: asjaosalistelt nõu küsimata ja kasutajate soove arvestamata.”

Toomas Trapido: “Eesti Interneti Sihtasutus on oma valdkonnas monopol, millel on ainuõigus pidada Eesti maatunnusega domeenide registrit. Kuna monopolide hinnakujundusele pööratakse aina suuremat tähelepanu, siis palume avaldada kõik selle tarbija hinda kujundavad dokumendid. Ilmselt ei saa olla tegemist ärisaladusega, sest mitte keegi ei ohusta EIS-i turuosa.”

Andrus Ansip: “Sellest olukorrast ma muud väljapääsu ei näe, kui et tuleb avalikustada, tuleb avalikustada kõik oma kulutused ja siis, kui kulutused on kõigile selgelt läbinähtavad, arusaadavad, siis kahtlus kaob”

Olga Sõtnik, Keskerakonna fraktsiooni nimel: “Samuti on Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esindajad kohtunud kahel korral Eesti Interneti Sihtasutuse esindajatega. Mõlemal korral oleme tundnud sügavat muret domeenihinna ning pri.ee tasuliseks muutumise üle. Kahjuks on Eesti Interneti Sihtasutuse esimees Marek-Andres Kauts nendel kohtumistel küll tunnistanud probleemi olemasolu, kuid lahenduste otsimisel jäänud äraootavale seisukohale.”

Lauri Luik, Reformierakonna nimel: “Samuti on meil kahtlusi domeenitasu määra põhjendatuse osas ning taotleme Eesti Interneti sihtasutuse tulude ja kulude täielikku avalikustamist. Tegemist on monopoolset õigust omava sihtasutusega, mille puhul on avalikkuse kontroll hinnastamise üle elementaarne eeldus. On üllatav ja kahetsusväärne, et seda tänaseni tehtud veel ei ole.”

Seega saab teha vaid ühe järelduse: EIS tegevus on majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsi poolt heakskiidu saanud katusepakkumine, mille eesmärgid on hämarad ja kaheldava väärtusega, sihtasutuse tegevused ebaseaduslikud ning Eesti rahva huve kahjustavad. Nüüd on küsimus – mida SINA selles vallas ette võtad?

Advertisements

9 thoughts on “EIS kustutas ebaseaduslikult 500 miljonit lehekülge eesti rahva mälu. Juhan Parts toetas!

 1. Minu isiklik üleskutse: Kui tahad midagi teha selle peatamiseks, helista 5659096 Endel Lippmaale või 5036864 Juhan Partsile. Ainult need kaks veel jõuaksid protsessi peatada. EISi juhatus Marek-Andres Kautsi ja Jaak Lippmaa isikus on eiranud nõukogu käsku moodustada ekspertgrupp .pri.ee päästmiseks ning ka muid sarnaseid initsiatiive. Asi on kontrolli alt väljas ning on viimane aeg tegutseda.

 2. Siiani hävitas sihilikulult eesti kultuuripärandit endine viljandi kohtunik Raus ,nüüd on siis järg neti ….käes, sellega tahetakse kustutada meie mälust olnud et tulevased inimesed ei tea mis oli varem siin……..POLE OMA RAHA, POLE KULTUURI ,POLE MIDAGI……OLEME AINULT EU vassallid……!

 3. Artikkel täitsa õige!
  Lisaksin veel omaltpoolt, et pri.ee lõpuga domeen on ju alamdomeen! Küsida raha alamdomeeni eest on küll suht pretsedenditu juhtum.

 4. Lisan veel ühe mõtte mis just äsja välgatas….Keegi kellel on aega ja tahtmist võiks püsti panna lehe kus IP aadress seostatakse kustutatud domeeninimega ja mõne märksõnaga. Siis oleks pisukenegi võimalus otsimootorites ka tulevikus midagi nendest ülesse leida (see kehtib muidugi juhul kui kaob ainult domeeninimi- materjal ise koos oma serveri IPga peaks siis säilima)….

  See oli vaid selline uitmõte.

 5. Vabandust, aga ma tean küll, kuidas oma lehega majandada, kui sinna enam tavapäraste aadressite kaudu ei pääse.

  See üleskutse tundub natuke ülepaisutatud vaenuõhutamisena, kuna reaalselt materjali kustutama ei hakata. Mitte et ma selle poolt oleks, et .pri.ee tasuliseks läks, üldsegi mitte. Aga elus toimuvad ikka muudatused. Protesteerida ju võib, aga sellise vihase suhtumisega vaevalt midagi saavutab. 🙂

  • Kui need viited kustutatakse, siis paari nädala pärast kaovad need ka otsitulemustest ja kkataloogidest, lehekülgede ristviited jms. Vähegi veebindusega tuttav inimene teab, et see ei käi nii lihtsalt, et ma lihtsalt võtan kätte ja muudan domeeninime ära ning kõik töötab nagu muiste. Hiljuti kolisin iseenda domeeni .ee pealt .eu peale. Koguprotsess võttis aega ~2 nädalat, et otsimootorites kõik viited säiluksid, et redirectid oleks indekseeritud ja kõik toimiks nii nagu kord ja kohus. Füüsiline osa eeldas kõikide failide ümber tõstmist, andmebaasis viidete muutmist, redirectide lisamist .htaccess faili ning muid asjakohaseid toimetusi.

   Ütle nüüd ausalt, kui paljud nendest 30000 pri.ee domeeni omanikust sellega hakkama saaks või viitsiks tegeleda?

   Mul on endal senimaani olnud sadu kliente, kes igapäevaselt haldavad oma veebilehti, mis nad on kunagi selgeks õppinud. Aga mis on FTP, mis on domeen, mida tegema peaks, see kõik on nende jaoks kui must maa, millest midagi ei teata.

   Olen suht kindel, et homsest on ka paljud väikefirmade kodukad maas ja need inimesed pole kuulnudki miskit sellest domeenireformist.

 6. Pingback: Kas sinul on ka SOKK? « siit ja sealt

 7. Veel selline mõte käis läbi, et mis siis saab kui lehe looja on surnud? mis saab siis? Sina tead jah mida oma materjalidega teha kui nendele enam tavapäraselt ligi ei pääse. Surnu ei saa enam kahjuks midagi teha ja pri.ee lõpuliste domeenide omanikud olid enamasti eraisikud. Mõtelge nendele paljudele linkidele mis viitavad kohati väga väärtuslikule materjalile- kõik need muutuvad ju mõtetuks.
  Ja mis tähtsust on sellel, et tegelikult midagi ei kustutata kui andmetele enam endiselt ligi ei pääse? Mis väärtust on raamatukogul kui kõik tavapärased ja kõigile teadaolevad teed sinna on suletud. Sellest faktist, et kõrvalmajast läbi köögi ja keldri on siiski võimalik raamatukokku pääseda on ainult siis abi kui see on lihtsalt ja selgelt ära seletatud ehk siis domeeninimi on seotud IP-ga.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s