Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise

Järgmise aasta aprillist on suurem osa rahvameditsiinis kasutatavatest taimedest ja nende põhjal loodud preparaatidest Euroliidu uute direktiivide järgi tavamüügiks keelatud. Nii satub näiteks kalevi alla ka tavaline piparmünt, mis on sisse kantud EU direktiividesse kui “meditsiiniline ravimtaim” (medicinal herb) ning millele seetõttu rakenduvad karmimad müügi ja prepareerimise nõuded, mis usutavasti ürditalude tegevusele kriipsu peale tõmbavad.

Muidugi – teatud võimalus siiski jääb, et kas tootja või turustaja saab konkreetseid preparaate (näiteks kuivatatud piparmündilehti tee tarbeks) toota ning ka müüa, ent selleks tuleb tal eelnevalt läbida pikk ja keeruline “ma ei ole kaamel” tõestusprotsess, mille käigus peab komisjonile tõestama kahte asja – et toode on nii füüsiliselt kui ka keemiliselt ohutu ning puhas ja et toode kuulub oma põhiomaduselt reguleeritavate meditsiiniliste ravimtaimede konkreetsesse kategooriasse. Viimane on vajalik selleks, et hakata maksma ränka litsentsitasu ravimi müügi eest. Kogu tõestus- ja müügiloa saamise protsess on niivõrd keeruline, et selle lihtsamaks arusaamiseks müüakse õpperaamatuid, hinnaga 395 USD

Jah – piparmünt on nüüd juriidiliselt ravim, seega usutavasti kaovad meil apteekidest kõiksugu erinevad ravimtaimepakikesed, enamus raviürtide ja ravimtaimedega tegelevatest taludest kaotab oma turu ning kahtlemata leitakse piparmündi ja teiste looduslike ravimtaimede asemele sobivad keemilised tabletid ja pillid. Seda muidugi juhul, kui need väiketalud ei võta ette eelmises lõigus kirjeldatud protseduure.

Aga see pole veel kõik. Uue direktiivi järgi jaotatakse müüdavate preparaatide mõjualad erinevatesse klassidesse ehk raskusastmetesse vastavalt ravitavate haiguste või haigusnähtude tõsidusele. Ja seesama direktiiv määrab, et kui tegemist on haigusega, mida saab iseloomustada kui “tõsist probleemi” (serious condition), ei tohi selle probleemiga seonduvaid ravimtaimi müüa kui ravimtaim on tõestatult tolle haiguse ravimiseks sobilik. Hetke seisuga pole too tõsine probleem veel lahti defineeritud, seega ei ole veel kindel, kas ehk piparmünt (ja ka mitmed teised ravimtaimed) täieliku müügikeelu saab. Kas seedehäired, mille puhul piparmünt tõestatult aitab, kuuluvad tõsiste probleemide hulka?

Täiesti ajuvaba olukord. Seadusliku direktiivi eesmärgiks on öeldud olevat ravimtaimede müügi reguleerimine ja nende tarbimise ohutuse tagamine, tegelikkus on aga selline, et enamus väiketootjaid kaotavad võimaluse ravimtaimi müüa, inimesed kaotavad võimaluse ravimtaimi osta nende praegusel kujul ning kindlasti toob see kaasa kõva hinnatõusu, sest ravimtaimi hakatakse käsitlema ravimitena. Lisaks kaasnevad nende müükidega ka kohustuslikud maksud, mis näiteks Suurbritannias on päris soolased

Kõnealuse direktiivi ümmargust ja laialivalguvat eestikeelset kaaskirja saate lugeda Euroopa Liitu Teatajast, viite piparmündile leiab aga konkreetsest direktiivitekstist.

Veidi lisalugemist samal teemal – EU declares peppermint a controllable herb

Piparmündi kohta ülevaatlikku lugemist – Piparmünt ravimtaimena

Advertisements

136 thoughts on “Euroopa Liit keelustab järgmisest aastast piparmündi müümise

  • Euroopa Liit keelab ilmselt ka kapsa müügi,mustikate ja maasikate müügi,sest ka need omavad raviomadusi.Oksele ajab juba see nimi Euroopa Liit

   • Eesti keelud on alati olnud ja on edasi palju karmimad kui ükski EL soovitus või nõue ette näeb või soovitab, pole siin Euroopa diktatuuri mõtet süüdistada, täitsa kohalik diktatuur, mujal Euroopas on reziim palju mahedam.

 1. Vaatasin linki direktiivile, kus on juttu asjast “peppermint oil” ehk piparmündiõli. Piparmündist kui taimest mitte. EList võib igasugu jampsi oodata, kuid ma pole kindel, et asi ikka nii hull on.

  • Sorry, taimest on juttu küll, ladinakeelse nimetusega ning tekst õhkub bürokraatiat. Samas on kirjeldatud õli omadusi ja mõjusid. Ega siin muidu selgust saa kui et press meie ametkondadelt järele pärima, mis saab.

 2. Mõni on arvanud, et kah asi, lähen ostan turult või kasvatan ise! Loomulikult saab ise kasvatada ja turult tädikeselt osta. Kuid küsimus on selles, et seesugune regulatsioon ahistab väiketootjaid. Mida suurem on ettevõte, seda odavam on bürokraatia. Need taimed mis on kantud ravimtaimede nimekirja, nende puhul on vaja ravimiameti tunnustust. Väga keeruline see küll pole kuid ma kordan, mida väiksem ettevõte, seda rohkem kulub aega kooskõlastuste ja muu säärase jaoks. VTA-kontrollile lisandub siis ka ravimiameti järelvalve.

  Vaatame mis siis sellest asjast saab.

  Siinkohal tekkis juba väike rehepapimõte, et münte on ju palju, Eestis näiteks kokku 6-9 vähem või rohkem erinevat:

  * Mentha arvensis – põldmünt (sage)

  subsp. arvensis
  subsp. austriaca – salumünt
  subsp. parietariifolia

  * Mentha x verticillata L. – männasmünt (hajusalt)
  * Mentha aquatica L. – vesimünt (paiguti)
  * Mentha x piperita L. – piparmünt (kultuurtaim, harva metsistub)
  * Mentha longifolia L. – pikalehine münt (kultuurtaim, harva metsistub)
  * Mentha spicata L. – rohemünt (peetakse ekslikult piparmündiks)
  (http://et.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnt_%28perekond%29)

  Nüüd on vaja ettevõtja kavalust ning kasvatada vaid seda mis lubatud või lihtsam.
  Eks see Mentha X piperita L. olegi veidi äkiline. Kollektsioonis kasvamas ja erisooviga kohe potti ei tekita tüli.
  Kui aga pakendisse seda ei jõua ja soovitud tulemust saab katta mõne muu mündiga, siis vast polegi niiväga paanikaks põhjust…

  Peep

 3. Miks ainult piparmünt? Nõrgaks hakkab jääma see meite (sõna otseses mõttes) kullast kallim liiduke ja tema veel kallimaks kätte ära minevad jüngrid siinmaal.
  Miks pole siiani veel reguleeritud tuntud kuseteede põletiku ravimi peterselli kasvatamist ja kasutamist? Täiesti unustatud on kanasupi raviomadused külmetuse puhul, sõnulseletamatu lohakus on jätta karmide regulatsioonideta sibula ja (oi-oi!) küüslaugu avalik ning ohjeldamatu levik!
  On veel, mida keelata, kamraadid!

 4. Täiesti unustatud on kanasupi raviomadused külmetuse puhul, sõnulseletamatu lohakus on jätta karmide regulatsioonideta sibula ja (oi-oi!) küüslaugu avalik ning ohjeldamatu levik!

  Samuti lisatakse ohtlike ainete nimekirja pärm (mille eosed teadupärast looduses suht igal pool vabalt ringi lendlevad) ja – oh heldust! – kui võilille niidad, siis peab viroloogiline kaitsekostüüm seljas olema ja teine tüüp põletiga järel käima.
  Eriharidusega muiduigi mõista.

  Miks on nii, et mida päev edasi, seda suurem soov on mul kõrges kaares vähegi ülikonna järgi lõhnavatel isikutel nägu täis kusta ja kuradi vallrahule kookost närima minna? Ahjaa … sellepärast, et keskmine ülikond on debiilne vähkkasvaja, kes üritavab tõestada enda vajalikkust idiootsuste väljapressimisega …

 5. Lisaks oleks muidugi aus märkida, et sama saatus ootaks meid ka siis, kui Eesti ei oleks Euroliidus, sest kônealune direktiiv tugineb WTO ehk Maailma Kaubandusorganisatsiooni standarditele. Kuna Eesti on ka WTO liikmeks, siis ei ole Euroliidul siin mingit olulist tähendust peale kummitempli löömise asjale, mis on varem otsustatud.

  Praktikas tähendab see seda, et ürditalud ei hakka piparmünti enam müüma kui ravimtaime, vaid kui maitseainet. Tarbija, kes aga tahab poest piparmündi teed osta, sellest ilma ei jää. Nii nagu jääb talle alles ka vôimalus ise kasvatada ja tarbida, niipalju kui kulub. Niisamuti ei karistata kedagi, kui sa lähed oma küla ürditallu ja küsid sealt tutvuse poolest eratarbimiseks veidi piparmünti. Probleem tekib ôigupoolest alles sellel hetkel, kui sa rajad firma, mille tegevuseks märgid piparmündi kui ravimi tootmine. Siin tekib riigil kohustus garanteerida tarbijale, et see, mida sa pipamündi pähe müüd, vastab ka tegelikult standarditele. Siis läheb sul küll vaja litsentse.
  Mind näiteks ei puuduta see karvavôrdki, sest oma piparmündi tee olen alati iseenda vôi pereliikmete korjatud piparmünditaimedest teinud ja nii jääb see kuni aegade lôpuni. Aamen.

  • Jah, tänud täienduse eest, WTO oli tõesti see, kes 5 aastat tagasi Codex Alimentariuse algatas.

   Küll aga vaidleksin ma vastu sellele, et piparmünti võib tulevikus maitseainena müüa. Ma loodan, et mul pole õigus, ent usun, et nii lihtne see pole. Piparmünt kui taim on määruses meditsiiniline ravim, seega selle igasugune kasutamine, olgu see siis tee materjalina või maitseainena ON REGULEERITUD konkreetse direktiivi poolt.

   Oli kunagi üks väga populaarne valuvaigisti No-Spa meie idanaabritelt, mäletan aega, mil see EU piires keelati ning millist nurinat see tekitas pensionärides. Tegemist oli tõhusa, ent kontrollimata ravimiga ja kui sa just Balti Jaama turule ei lähe, siis mujalt sa seda tabletti ei leia. Kuigi ta oli populaarne, oli selle müük siiski keelatud, isegi kui teda oleks hakatud toidulisandiks või vitamiiniks kutsuma.

   • Selge see, et konkreetset valuvaigistit kui valmistoodet ei saa sedasi teise kategooriasse liigutada. Münt aga ei ole ju valmistoode, see on taim, millest võib teha ravimit, kuid ei pruugi. Valuvaigistit ei söö ju keegi lihtsalt maitselisandina, münti aga selleks kahtlemata kasutatakse. Nii et see pretsendent minu meelest siinkohal ei kehti.

   • Selle vahega, et piparmünt kui TAIM on kantud ravimite nimekirja. Tuletatud kujul on välja toodud piparmündiõli. See tähendab, et igasugu tööstusliku mentooliga jne nätsud, kommid jäävad ikka müüki, müüa ei tohi aga enam piparmündi taime taimsel kujul. Ei värskelt ega kuivatatult.

   • Celtic
    niikaua kui need nätsud koosnevad piparmündi maitseainest ja mitte piparmündist endast

   • Eesti igast apteegist on võimalik osta NO-SPA`d, ainult selleks on vajalik arstiretsepti olemasolu. Tootjamaa on Ungari.

  • Hea Ilmar!

   Mind pisi-isiliselt ka ei puuduta karvavõrdki see-sinane probleem (nagu palgatöötajate toimetulek jm ühiskonna valupunktid), küll aga puudutab Teie kommentaaris väljendatud suhtumine. Suhtumine, et KUI mingi ülekohus või ebakõla minu pisikest nahka ei kratsi, siis vaadaku nood kratsitud ise kuis hakkama saavad. Tihkan tagasihoideliselt arvata, et niiskesel moel sigadustele ja orjastamisele vaba voli antaksegi. Seda enam eeldan nn arvamusliidritelt laiemat ja seostatumat maailmanägemist ja arvamuste avaldamisel oma ninast kaugemale vaatamist! Liider-olemine on vastutus mu pisikese aru arust..

  • Tänan südamest selle kirja eest, jõudsin juba ahastusse sattuda Euroliidu otsuse peale. Peamine on et taim võib ikka kasvada ja meie teda kasutada.

 6. Kas ma nüüd saan millestki väga valesti aru või on antud juhul siiski tegemist mitte piparmündi kui sellise müügi keelustamisega, vaid siiski ainult tema müügi reguleerimisega siis, kui see toimub nn meditsiinilisel otstarbel. Teisisõnu siis, kui ma tahan müüa piparmünti toiduainena või nn üldotstarbelise tootena ja ka ei väida, et tegemist on raviva preparaadiga, siis antud bürokraatia ei kohaldu üldse. Kogu sellest vohavast dokumentatsioonist on raske pikema süvenemiseta täpset sotti saada, kuid vähemalt THMPD veebilehel olevast sissejuhatusest lähtudes paistab see nii olevat. Igal juhul esmapilgul ei näe siinkohal paanitsemise vajadust.

  • Mina saan aru asjast nii, et piparmünt kui liiginimetus on kantud direktiivi meditsiinilise ravimtaimena, seega kehtib temale üldine normatiiv – mitte mingil kujul ei tohi müüa ja levitada kui ei ole luba saanud ja ravimina arvele võtnud.

   Lugesin uuesti läbi konkreetselt piparmünti puudutava koodeksi osa, seal on toodud eraldi välja kõik rahvameditsiinis kasutusel olevad kasutusviisid erinevate näidustuste korral. Seega – piparmünditeed EI SAA müüa kuna tegemist on PIPARMÜNDIGA, registreeritud meditsiinilise ravimiga.

   • Tsitaat juba viidatud sissejuhatusest:

    The scheme only covers products that are classified as medicines. While many herbal products are medicines, others are not, and so do not require registration under the THMRS. Certain ‘borderline’ products contain similar ingredients which can be regarded as medicines, foods or cosmetics, depending on presentation, and there are many herbal ingredients that have accepted usage in a range of different regulatory categories such as these. If a product is currently sold legally as a food, cosmetic or general consumer product, companies can continue to sell their products under these regimes. However, there may be cases where a company might find it advantageous to reposition a product formerly sold as a food by modifying its presentation to that of a medicine, and that company will then be able to make medicinal claims based on traditional use.”

    Rõhutused minult. Piparmünt ju kahtlemata on praegu müügil toiduainena — või arvate, et näiteks piparmündinätsu või -kommi jaoks tuleb ka hakata neid litsentse taotlema? Miks peaks sel juhul asi piparmünditee suhtes teisiti olema, kui seda ei positsioneerita ravimina?

  • Kui tsiviildokumente ei esitata inimkeeli mõistetavas keeles ei tohi neid üldse kehtivaks tunnistada.

 7. Heh, austatud Ilmar Raag jõudis täpselt minuti võrra ette ja sõnastas asja veel paremini. Liitun arvamusliidriga 🙂

 8. Rohkem kui piparmündi reguleerimine tekitab muret kaaskodanike ükskõiksus.

  Järk-järgult ja seega märkamatult anname käest oma õigused, noogutates umbmäärasele organisatsioonile WTO, mille liikmed otsustavad mis ravib ja mis mitte. Kõrval kõlamas arvamusliidrite põhjendatud väited, mis nagu üritaks veel õigustada sellist asjade käiku, kuna nii ju asjad käivadki! Kas tõesti? On sel tähtsust, kas see on EU või WTO? Sinu vabadust piiratakse igaljuhul!

  Kust tuleb üleüldse mõte reguleerida looduses kasvavaid taimi?
  Minuarust juba see mõte ei ole inimlik.
  Või on siin üldse inimesi veel?

  • Väga nõus. Antud Codex Alimentarius on heaks näiteks, mille taga on ainult äri- ja domineerimishuvid. Vahendiks elanikkonna vähendamine toidu (vaikselt) ebatervislikumaks muutmise kaudu. Huvitav küll, miks sellest keegi midagi ei tea?? Isegi meie kõrged ametnikud. Uurige teemat, sellest on netis palju juttu ja on ka missioonitundega inimesi, kes selle vastu on juba aastaid võidelnud. On küll juba aeg silmad lahti teha ja huvi tunda, mis mäng siin meie eludega käib.

 9. kulla autor, ingliskeelses originaalpostituses oli ju ka ära toodud link, kus saab allkirja anda selle idiootsuse vastu!
  kui ei meeldi – take action! seda saab muuta!!

  • kas Sinu arust on kunagi mingi rahvaalgatus viinud korporatsioonide tagasiandmiseni? Meil eestis võid sa “Nõiakaevu” jaoks allkirju koguda ja asi vask, EL tasemel on tegemist puht mõttetu üritusega, lähed veel vangi või terroristinimekirjadesse ja keelatakse reisimine, kuna oled ohtlik…

   • Väljaspool Eestit on. Sama keelu tunduvalt tugevam variant võeti Codex Alimentariuse raames vastu juba 1996 – kolme Saksa ravimifirma algatusel keelustati kõigi ravimtaimede ja vitamiinide kasutamine ravieesmärgil. Just protestide tõttu ei suudetud seda otsust jõustada. (2005 suruti siiski EL-i tasandil läbi piiranguid millest Eestis kehtestati mitu korda karmim variant). Ka USAs saavutati praegune vabadus protestiaktsioonide najal. Hetkel on see vabadus ka USAs WTO jõuga jälle otsa saamas.

    Eestlane on vagur lambukene, Eesti poliitik sõnakuulelik nupulevajutaja ja Eesti tervishoiuametnik nõuab veel karmimaid piiranguid kui mujal maailmas, nii et Eestiga on üsna kehvad lood.

 10. pigem ma näen põhjust muretsemiseks, kuna ma ei tunne mitte ühtegi inimest, kes oleks piparmündi praeguse kasutamise vastu. kas teie teate? kas kellelegi tundub, et seda on vajalik muuta?

  ma leian, et sellises situatsioonis peaksid olema keelustajad need, kes koguvad allkirju. miks on see vastupidi?

 11. Kuivõrd tegemist on juriidilise regulatsiooniga, siis on täpselt samaväärse mõjuga sätteid samuti võtta, mis võimaldavad täpselt selle, mis hetkel keelatud on.
  Mitte selles konkreetses kontekstis vaid teises. Ja kui vaja, siis ka kolmandas.
  Sisuline tegevus säilub. Muutub silt.

  Eile õhtul pugistasin ma naerda, nagu Yoda, kui juriidilisele probleemile JOKK lahenduse leidsin.

  Inimlikul tasandil on muidugi kurb tõdeda, et populistlikest loosungitest hoolimata, oleme siiski korporatiivse haldussüsteemi alluvusalas.

  Kuidas seda tavaliselt öeldaksegi? Ise valisite?

  Arutasime siin asja ja oleme nõus tulevikus tekkiva probleemi osas abiks olema.

  Vaatame, mis elu toob. Kui vaja, siis ulatame käe.

 12. http://www.ipetitions.com/petition/joininghandsinhealth/

  Link petitsioonile, selle seaduse vastu.

  Loomulikult saab neid taimi ise korjata ja öelda, et see mind ei puutu. Aga on mitmed talud kes teenivad oma elatist ravimtaimede müügiga ja võib-olla mõnedel on ka mingi laen kaelas. Põhimõtteliselt on see jabur seadus ja piirab iga inimese valikuvabadust. Kui sa tahad osta tablette, siis osta aga miks keelata ära ravimtaimede müük apteegis.

  • Ma ei lugenud välja, et ravimtaimede müük apteegis ära keelataks, vaid et müügihind tõuseb igatsorti litsentside tõttu, et kasvatamine ravimtaimena kaotab vähemalt siin, Eestis, oma mõtte.

   • Meie esivanemad ei teadnud ju taimedest midagi!
    See ei ravi! Ravivad tabletid! Wto teab!

    Kui võtta niimoodi näiteks viimase 15 aasta lõikes, siis järgmise 15 pärast on juba teisedki taimed sinna lisandunud, sest keegi ei tohi ravida end naturaalselt! Kui õudne!
    Kui kena tulevik on ootamas. Laskem aga sel juhtuda. Pole hullu midagi…

   • Müük kaotab ka mõtte. Enamik praegu ravimiks loetud ravimtaimi on Eestis kättesaamatud, sest kellelgi ei ole raha vastavateks formaalsusteks. Ainus erand on vist hõlmikpuu, mis on Eestis saadaval aga ~100 korda kallim kui mujal maailmas. Ja mujalt maailmast selle hankimine on keelatud.

 13. Aga see müügihinna tõus on üsna sunniviisiline sel juhul. Ravimifirmade töötajad on teinud edukat lobitööd. Ja meile esitatatakse see regulatsioon nagu ullikestele. Mis on sellise regulatsiooni lobitöö eesmärk? Eks ikka see, et väikesed tegijad vahelt ära kaoksid. Umbes sama nagu supermarketid ja väikepoodnikud. Supermarket tekitab olukorra, kus väikepoodnikul kaob mõte poodi pidada.

 14. Ehk lõpetaks paanika külvamise?

  Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Helena Nõmmik ütles, et ürdikasvatustaludel pole siiski põhjust muretseda.

  “Pigem on see nii, et kui keegi tahab piparmünditooteid ravimina müüa, siis on nüüd võimalik viidata nimetatud otsusele ja kasutada otsuses toodud näidustusi ja annustamist jm ning müügiloa taotlejal pole tarvis lisateavet kliiniliste uuringute ja ohutusandmete näol esitada,” rääkis ta.

  Piparmünti ilma näidustuste ja meditsiiniliste väideteta võib müüa aga ka edaspidi.

  • Ma ei oleks selles nii kindel. Juba praegu kehtivad väga paljudele ravimtaimedele Eestis väga karmid piirangud.

   Ja kustmaalt algab meditsiiniline väide ? USAs planeeritakse seadust, mis võimaldab tervisetoote kohta tehtud teadusuuringute tsiteerimise eest määrata kuni 10 a vangistust. Pretsedent on olemas, aga siis ei olnud selliseid karistusmäärasid.

  • Kahtlustan et need optimistlikud pressiteated on hoopis mull. Praktiliselt kõik ravimiks klassifitseeritud ravimtaimed on Eestist senise kogemuse põhjal kadunud ja nende mujalt hankimine keelatud. Võimalik et piparmünt liigitatakse millekski mitte päris ravimiks. Aga küsimus ei ole ju ainult piparmündis, eks.

   • Muide Läti ei reageeri sellistele asjadele ja müüb palju seda mida meil keelatakse.

   • Täpselt nii. Lätis on kodanikuvabadused üldse suuremad ja ametnikevõim vähem ogar.

  • Lolliks olete läinud , või?Vanaema parim rahustva toimega kõhu ja närvirahustaja.Kasvatan teda igal juhul edasi.Loodan ,et vangi ei panda.

 15. Veel õigem oleks küsida, kas keegi on näinud euroseadusi kritiseerivaid artikleid Eesti pabermeedias, mis ei oleks arvamuslugu? Või üleüldse, kas keegi üldse julgeb kahelda nende seaduste vajalikkuses? Või on see ka direktiividega määratud, et nüüd, kui me oleme Liidu liikmed, siis ei tohi seaduste vajalikkuses kahelda? Reaalselt(vaielge vastu) pole üksikisikul mingit sõna öelda. Sõna on võimalik öelda, kuid see ei jõua kuhugi… Ja kui jõuabki, siis viimati viidatud artikkel on hea näide, kuidas see kõik meile tegelikult hea on. Nii rahustav, kas pole. Mõjub ju rahustavamalt kui piparmünt…. 🙂

  • Inimesed, ajakirjanike enamikul puudub professionaalne oskus tegelike asjadega tegelemiseks ja sellepärast me ei tea pooli asju ja loeme igasugu prahti, mille faktiline materjal osutub kontrollimisel tihti valeks.

 16. Et kahtlused hajutada või oma muret väljendada, pöörduge enda valitud “rahvaasemiku” või otse vastavate riiklike instantside poole. Riik peaks ikkagi inimestele olema. Lisaks on neil kohustuslik teabe- jms päringutele vastata. Garanteerimaks riigiasutuste vastust, tasub saata tähitud kiri.

  • Rahvaasemik teeb oma tööd, ta ei kahtlegi, et kas see on Eestile hea, sest ta ei tohi kahelda. Ta ju kaotaks selle töö. Ta kirjutab seda, mis talle on ette öeldud ja tõlgendab seda nii nagu sobib. Kui sa vaatad, mis põhjusel USA sisenes Iraaki ja kas see oli reaalne või samasugune riiklik instants, millest sa räägid , siis mõtle korra veel. Ma ei usu, et nii sinisilmne saab veel olla 21. sajandi esimese kümnendi lõpus.

   Sa ütlesid õigesti: riik PEAKS IKKA inimestele olema.
   On sind kunagi aidatud?

 17. Küsisin teema kohta arvamust hr Jaanus Marrandi (RK maaelu komisjon) käest FB kommentaariumis. Lubas uurida, sest ei olevat kursis. Näis..

 18. Aga teeme lihtsalt — veame millegi peale kihla, kas piparmünt keelatakse ja kaob müügilt või mitte. Tähtaeg pool aastat peale rakendumist s.t. september. Kui septembris õnnestub poest osta piparmünditeed, käib Celtic välja näiteks 500EUR sedeli, mis annetatakse heategevuseks (SOS lasteküla vms.).
  Kui ei õnnestu, siis vastupidi. Kuidas oleks?

 19. OLGE VALMIS INIMESED! 2012 ei ole enam kaugel! need kes on valmis, need ei pea muretsema. sest vale ja valskus kukuvad. ja järgi jäävad need kes on valmis. sest ainult valmis hinged saavad kaasa uue ajaga. ainult nemad on need kellel on õigus seista õigluse posti ees ja lunastastada endale mõistmata patte!
  Ja ärge kartke! ärge kartke, vaid saage jagu hirmust. sest kartus ja hirm on erinevad asjad.
  olge valmis. 2012 ei ole enam kaugel!

 20. Olete ehk kuulnud midagi Codex Alimentarius’-st. Selle väikse juraga hakkab asi pihta. Üldine kava näeb ette, et vitamiinid liigitatakse toksiinideks ja ravimtaimed on kõik meile ohtlikud. GMO-taimed saavad olema meile kohustuslikud, kas me seda tahame või ei. Kemikaale täis toit on meil tulevikus igapäevane, liha tuleb enne müüki “ravida kiiritusega”, et hävitada ohtlikud bakterid, loomade kasvatamisel on kohustuslik kasutada antibiootikume ja kasvuhormoone, et kindlustada meie igapäevane söök, kõik see saast jõuab aga toiduga meie sisse.
  Nagu öeldakse, “Kui sa valitsed toidutööstust, valitsed sa tervet ühiskonda”, see on ilmselt parim viis rahvaarvu vähendamiseks vaktsineerimise kõrval, täpselt nagu Bill Gates ütleb: http://www.youtube.com/watch?v=EKIl34rV-3o “Ma loodan, et vaktsiinid, tervishoiuteenused ja järglaste saamise mõjutamine on küllalt tõhusad, et aitavad meil maailmas rahvaarvu vähendada” 😀
  Vot selle jaoks loodi EL, mingit kasu riikidele pole kunagi silmas peetudki. Väga kahju, et me sellisesse maailma sündisime.

 21. Kurat! Olen pidev apteegikülastaja taimeletis. Peamiselt islandi samblik ja piparmünt, kummel. Hullem kui ameerika tobedus. Saaks ainult sellest tobedast liidust välja. Aga riigiisadele oli ju vaja lisaraha… Nende kokkukeedetud suppi aga peab tavakodanik lürpima.

  • Kuulge, milleks on meil valitsus , riigikogu ja president nõame nendelt tegutsemist aitab ilutsemisest Euroopa ees, hammaste olemasolu peab ka meelde tuletama.

 22. Pingback: VABALOG » Blog Archive » Mis saab piparmündist järgmisel aastal – Delfi esiaglne versioon

 23. Tundub, et päris täpselt pole veel keegi aru saanud, mida see meie jaoks tähendab, aga paanikat on ju hea külvata.
  Ma ei õigusta ametnikke, nende tegemisi või tegemata jätmisi vaid soovitan enne järelduste tegemist asjasse põhjalikult süveneda.

  • Tõlgendusruumi on seal piisavalt nii et päris kindlalt ei saagi midagi öelda. Siiski on selge et tegu on piisavalt ohtliku raamistikuga ja midagi head sellest tulla ei saa. Seda kinnitavad ka senised pretsedendid, näiteks 2005 a toidulisandidirektiiv, selle ümber aetud rahustav mull ja selle tegelikud tulemused (Eestis näiteks on keelatud oma pool Hiina meditsiini ravimtaimedest, Euroopas kadusid müügilt kümned tuhanded tervisetooted).

   • ja ei tea miks meil oleks vaja kõiki hiina rahvameditsiinis kasutatavaid ravimtami, kui omadki taimed on alahinnatud ja teadvustamata? See on umbes sama nagu hakkame nüüd indiaani-ravimitarkust õppima, mis siis et ookeanitagustel on erinevad immuunsüsteemid, rassidest rääkimata jne.

   • Hiina ravimtaimed oli lihtsalt laiale massile arusaadav piltlik näide. Aga samas on Hiinas vähemalt 5000-aastane kirjalik ravimtaimeandmestik nii et loomulikult on sealsete taimede kohta lihtsalt miljon korda rohkem infot, uuringumaterjali jne. Siinsetest taimedest me teame väga vähe.

   • …”Siinsetest taimedest me teame väga vähe.”…

    Mis mõttes vähe?

    Kas Aive Luigela “Ravimtaimla” ja I.Tammeoru, O.Koogi ja G.Vilbaste “Eesti NSV Ravimtaimed” saaksid ehk abiks olla?

    Kirjandust on veelgi. Ole ainult inimene ja otsi välja.

    Hundinuia laiskadele 😉

   • Hiina taimede kohta on kirjandust lihtsalt miljon korda rohkem, sh ka kaasaegseid kliinilisi uuringuid. Kui palju sa Eestis nootroopilisi taimi tead ? Ma nüüd ühte-kahte tean, mõlema kohta vist 1 hiirtega katse, no loodame et kehtib inimeste kohta ka. Aga Hiina meditsiinis on neid ohtralt teada ja katseid ka palju nagu liivateri kõrbes.

 24. Njaa.. eks EL muidugi tahaks meile keemilisi tablette sisse sööta, et ravimifirmad ikka kasvataks oma kasumit ja kõigil oleks kasud sees (v.a inimese enda tervis). Kõige kasulikum on aga ikka ise korjata. Piparmünti, raudrohtu, lagritsa juuri, pärna õisi, põdra sammalt, nõgese lehti jne.

 25. Jälle keegi erutus liigselt kui ei viitsinud veidikenegi taustauuringut teha. Mis parata, eks igasugu taimeärikad tahavad ka raha teenida ning seetõttu lasevad lausvalel põhinevaid kuulujutte välja et rahvast hirmutada. Fakt on, et sisuliselt ei muutu mitte midagi.

  http://www.skeptik.ee/index.php/2010/11/30/euroopa-liit-keelab-piparmundi-ara-vitamiiniarikate-udujutt-kui-viiruslik-meem/

  Keemiast rääkides, ka piparmünt ja muud ravimtaimed on keemia, lihtsalt puhastamata kujul sisaldades suurtes kogustes kõiksugu muud kraami mida tabletid ja muu sarnane ei sisalda. Toimeained on ravimtaimedel samad, mida tablettidest sisse sööd, lihtsalt üsna suvalistes kogustes.

  • Pigem ütleks et “skeptik” on inimene kes liigselt erutub, kunagi tausta ei uuri ja võtab palju sõna teemadel mida ta absoluutselt ei valda.

   Eestis tõesti sisuliselt palju ei muutu sest tegelikult on siin juba 2005. a toidulisandidirektiivi järel kehtestatud omaalgatuslikult väga karmid keelud enamikule ravimtaimedele.

   Siiski on selge et kodanikuvabadust see direktiiv ka siin juurde ei too, küll aga toob mahukaid kulutusi inimeste lähema keti otsa panemiseks nende oma maksuraha eest.

   See toimeainete teema on sul ulmeline lihtsustamine ja ka möödarääkimine. Enamus nn tablette ei oma mingit seost loodusega, ehkki vastupidi, taimest võib reeglina peaaegu alati tablette teha. Tihti mitte päris sama mõjuga.

  • > igasugu taimeärikad tahavad ka raha teenida

   Aga taimeärikad-ürditalud on muidugi karm maffia kes kogu aeg väetitele ravimikonglomeraatidele kaikaid kodarasse ja lund krae vahele loobivad ja oma seadusi läbi suruvad. Arstid on ka kõik ürditalude kontrolli all 😀

  • Kui süüa loomulikku puu-või juurvilja suuremates kogustes kui loomulik, siis inimene ei saa vitamiinidest üleannust. Üldiselt ei viitsi keegi neid süüa ka rohkem kui vaja, võib-olla ehk lapsed maal esimese marjabuumi ajal. Süües aga toidulisandeid, vitamiinidega jogurteid ja keefire, siis lisavitamiinidega karastusjooke – vot nii võib inimene kogemata ühe päeva jooksul saada vitamiinidest üledoosi, mis pole enam kindlasti mitte tervendav protsess.

   • Üledoos on vist ohtlik ainult ühe vitamiini puhul ja see on A.

    E-vitamiini apteegivorm võib ka kahjulik olla, eriti suurtes kogustes, igal juhul on tema mõju oluliselt erinev loodusliku E omast.

 26. Palju inimesed kasutavad kerge ülepinge puhul ravimteid ,kuid nüüd nad soovivad ,et inimesed rohkem antidepressante sööma hakkaksid mis on muidugi ohutum(Sarkasm)!
  ,Ravimifirmadel hea meel ja ka valitsustele laekub rohkem makse. ………Varsti on euroopaliit hullem kui vene all olemine oli. Varsti on hingamis maks ka kuna väljahingatud õhk hävitab osooni(Sarkasm?)

  • euroliit ong juba praegu hullem kui vene aeg, nõuka ajal teadsid mis ajal mis nägu teha, et kõik korras oleks, aga praegu on nii et vaat omad inimesed muutuvad juba huntideks, ei teagi kelle poole pöörduda.

   • Eestlane on maailma kõige hullem ametnik. Selles mõttes oleme isegi Skandinaaviast mööda pannud.

 27. Siin kohal tahaks kohe midagi väga ropusti öelda. Aga püüan viisakaks jääda. Tean mitut inimest kes lõpetasid Tartus proviisori eriala. Kuna apteeki tööle minnes oli palk oluliselt väiksem kui ravimifirmas harjusk olla siis mindi algul sinna tööle. Selletõttu olen kuulnud milline korruptsioon seal on. Müüa ja ainult müüa kasvõi üle laipade. See mis toimub on kõik ostetud seadused. Võtke näiteks visnevskisalv (vabandust kui kirjapilt vale) väga tõhusa ravitoimega. Nüüd saab isegi kirurgia osakond seda eriloaga. Seda nimekirja viks väga pikalt jätkata. Nüüd siis tahetakse kõik välja suretada. Ma küsiks kuhu kurat edasi.

 28. Ma pole jälginud seadusandluse kehtestumise ahelat aga hetkel tean niipalju, et Sotsiaalministeerium on tühistanud kõk senised lubatud-keelatud ravimtaimede nimekirjad, mis olid osaliselt avalikud ja osaliselt salastatud, ja iga taime ja tervisetoote kohta tuleb Ravimiametist nüüd iga kord eraldi luba küsida.

  • Harimatu ja selgrootu Sotsiaalministeerium kes peaks meie kaitsja olema ja ravimiamet ei vaja lisatööd niigi ei tea apteegid, mida võib ja mida ei või müüa ilma retseptita, selle otsa olen juba komistanud

  • Ei. Valeinfo on see, et see puudutab ainult suurtootjaid. Eestis on juba sisse viidud hulk muudatusi, mis puudutab eraisikuid. Kuna palju infot on aga põhimõtteliselt salajane, on raske konkreetselt kommenteerida. Tean et üks varem lubatud ravimtaim, Mucuna, on nüüd keelatud.

  • Täiesti ükspuha suurtootjad või mitte.Sellise asja keelustamist ei tohi olla mingil tasandil. Pealegi kui ühel tasandil läbi läheb võetakse peagi teised ka ette.

 29. Kahekümne aasta pärast vaadatakse piparmündi “ebaseadusliku” kasvatamise peale samapilguga nagu kanepi kasvatamise peale.

 30. Mulle meenub vana-vanemate suust kuuldud ütlemine mis kõlas umbes: Eestlane kehtestab vene seadused saksa täpsusega.

 31. Euroopa liit on vist juba nii põhja käinud, et püüab igal debiilsel viisil lihtsad, elementaarsed, igapäevased asjad eriti keeruliseks muuta ja sellega raha teenida, muutes liikmesriikide rahvad endavaenulikuks.
  Mis järgmiseks? Maksustatakse metallrahade kasutus vms…

 32. Seedehäired on eluliselt oluline probleem:
  1. 2 nädalat käärsoolepõletikuga = surm.
  2. Kui väljaheited on mustad, on tegu soolte verejooksuga, juhul, kui te pole mustikaid söönud.
  Soolteverejooksuga on teil aega nädal kuni kuu. See on ravimatu ja peatamatu.
  3. pikemas perspektiivis oleme me kõik surnud.
  4.
  Rämpsulgi on mitmed
  kvaliteediklassid –
  puhtaks pestud näidisjäätmed,
  bürokraatide massid…
  5. täpsustav luuletus kodulehel.

 33. Euroopa liit on imelik peast või!!Terve elu olen seda kasutanud ja nüüd tuleb mingi liit kes arvab ,et võib kõike teha!!

 34. Ma igaks juhuks ei reklaami, kus ja palju ma kasvatan – varsti ju olen ´kriminaal´ nagu kanepikasvatajad.
  Pealegi seletab see, miks on välismaal koduaedadeks ainult haljasalad – muru ja ilupõõsad-taimed…

 35. mida kuradit tähendab ” Kas seedehäired, mille puhul piparmünt tõestatult aitab, kuuluvad tõsiste propleemide hulka?” . Õpi eesti keel ära, “probleem” kirjutatakse b-ga

  • See ei ole eestikeele eksam enne kõikke eks,vaid arvamuste avaldamine!!!Jäta see meelde tähenärija!

 36. tore siis. joon nyyd veel kiiruga oma hommikul valmistatud piparmynditeed,sest mine tea, 6htuks on see v6ibolla juba kuritegu..,.ega asi siis ju sellega j22, kui nad niiviisi algust teevad,siis varsti on k6ikide ravimtaimede kasvatamine ja kasutamine keelatud ja kui oled metsaomanik,siis pead veel k2ima metsa all kontrollimas ja v2lja katkumas keelatud taimi..

 37. Euroopa Liidu ausa kodanikuna kutsun üles: Võtkem kirved kätte ja lähme ja raiume pärnapuud maha.Ravim kasvab ju. Shokeeriva uudise edestas minu 13 a hämmingus olev tütar,muideks!

 38. Kes see idioot on, niipalju kui ma aru saan elame iseseisvas riigis ja kui Ameerikas võib ühes osariigis olla surmanuhtlust ja teises mitte siis tuleb Eesti riigil olla ka kindlalt meie rahva ajalooliste traditsioonide kaitsja ja kui teised Euroopa riigid on ammu kaotanud selle maarahva kultuuriosa, mis meil alles siis peame jääma kindlaks sellele, et meie riigis see euroopa direktiiv ei kehti ja kõik. Milleks on meil riigikogu, kelle valisime. Tehku nüüd oma tööd, kus vaja. Üldse on asi nii tuttav Moskva ülemvõimu aegadest aga need olid okupandid. Tahaks teada, kes need tarkpead on ja millise ravimikontserni heaks nad töötavad. See hullumeelne inimeste mürgitamine rohtudega. Ühte tarvitades pead hakkama teist tarvitama, sest midagi läks tänu eelmisele korrast ära. Peame peatama ravimitööstuse omanike meeletu rikastumise meie tervise arvelt nii nagu suitsude tootjatele peale astuti. Meie taimemajanduse jätku rahule.Varsti hakkavad rääkima kuidas lina, nisu jm võib kasutada. Laiali saata see euroliidu osakond. Kui enam tööd pole siis ei tasu otsuseid sulepeast välja imeda, mingu koju taimi kasvatama.

 39. Valeinfo? Pole mõtet paanikat külvata? See puudutab ainult suurtootjaid?
  Kui kõik ühe hetkega ära keelustada, siis saaksid ka kõige rumalamad ju aru et see EL saatanast on.Aga niiviisi vaikselt sammudes, nagu näha on..on harjutud juba väga paljuga.Kui selline teema ilmub on igaljuhul debiilne värk- osutub tõeks või kui ei, siis miks meile sellist jura aetakse, kummalgil juhul ei tohiks apaatseks jääda.Nüüd võiks juba loota, et mida lühema ajaga, ja mida debiilsemaid uudiseid sealt tuleb, seda parem..siis ehk ärkavad ka kõige rumalamad/pimedamad.

 40. Pingback: Valge vares ja must lammas. « ieska planeet

 41. Well.. peaks hakkama k6iki neid lolle seadusi kohtusse kaebama! Ehk olen valesti aru saanud aga on j22nud kuskilt meelde et tegelt meie v2ikeriik ei olegi kohustatud iga seaduse sabas jooksma mida suur Liit otsustab

  • Meie väikeriik ei ole kohustatud sabas jooksma ja sellepärast jooksebki ta kõigi ees ja keelab kõigist rohkem 🙂

   Kaalikas – ravimtaimekeelud on oluliselt laienenud. Jälgede segamiseks on keelatud-lubatud nimekirjad tühistatud ja iga kord küsib iga inimene eraldi Ravimiametist luba. Taimede nimekirjas, mille hankimiseks peab luba küsima, on Ravimameti kodulehel ka tavaline kurk.

   Direktiiv ei puutu eriti asjasse. Eesti keelud on alati olnud karmimad kui ükski direktiiv ette näeb.

  • See pole vajalik. Lisades õhule 25% diisli heitgaase muutub õhk igati nõuetele vastavaks ja võid vabalt ja tasuta hingata.

 42. Olge nüüd inimesed. See direktiiv on jõus pea 2 aastat juba. Piparmünt ei ole kuhugile kadunud.

  • Kaalikas – ravimtaimekeelud on oluliselt laienenud. Jälgede segamiseks on keelatud-lubatud nimekirjad tühistatud ja iga kord küsib iga inimene eraldi Ravimiametist luba. Taimede nimekirjas, mille hankimiseks peab luba küsima, on Ravimameti kodulehel ka tavaline kurk.

   Direktiiv ei puutu eriti asjasse. Eesti keelud on alati olnud karmimad kui ükski direktiiv ette näeb.

   Ravimiseadust muudeti just jälle. Seletuskirjade järgi lisati selle käigus ka ACTA ravimipunktid. Pole veel viitsinud täpsemalt uurida.

 43. Sellese ei peaks halvasti suhtuma.
  Ma ei ole kül “rumalate” seaduste pooldaja, aga seda artiklit lugedes olen ma arvamusel, et see on pigem hea kui halb. See toob rahvameditsiini mürkidega ühele pulgale, millega tõstetakse üldsuse teadlikust nende olemasolust. Bürkraatia vajalikus on aga alati kaheldav.

 44. Mis siin põdeda, piparmündi asemel legaliseerivad ehk kanepi 😀 Euroliit võiks enda lollid seadused endale sisse istuda !

   • Ravimiamet oli eelnevalt aastaid kauni valeliku PR-udu varjus ravimtaimedele rakendatavaid keelde ja piiranguid suurendanud. Kuna need olid Eestis karmimad kui üheski teises ELi nurgas, siis Eesti Ravimiamet konkreetselt tegi mingil hetkel, ilmselt välissurvel, hoopis eratarbijale suuri järeleandmisi.

    Väiketootjale on mõned piirangud suurenenud, mõned leevenenud. Teaduspõhiseid väiteid ei tohi pakendil olla, peavad olema Euroopa Komisjoni ametnike seisukohtadele vastavad jne.

    Eeldasin et Ravimiamet jätkab vana poliitikat ja kehtestab Eestis ELi poliitikast jälle mitmekordselt ülevõimendatud versiooni. Aga Ravimiamet pandi hoopis ülejäänud ELiga ühtsemat sammu käima, mis Eesti jaoks oli hoopis märgatav järeleandmine.

    Mujal ELis on keelud karmistunud, Eestis aga leevenenud ja muutunud muu EL-iga sarnasemaks.

 45. Kas seedehäired, mille puhul piparmünt tõestatult aitab, kuuluvad tõsiste propleemide hulka?

  PROPLEEMIDE 😀 ?????

 46. Mina kasvatan ise nii palju piparmünti,et jagub seda omale,kui ka sõpradele ja tuttavatele jagada.Ja mis need EL liidu peast seniilsed asjapulgad seal kokku keeravad ja mis tobedaid seadusi vastu võtavad,ei koti mind karvavõrdki.Aga kui nüüd eestis seda seadust täitma hakatakse,siis eesti ametnikud keeravad vindi üle,nagu seda on kõigi asjadega olnud.Ja kõige tobedamaid seadusi täidetakse veel täpsemalt saksa täpsusest ja suurima orjameelsusega.

 47. Varsti keelustatakse kõik looduslikud toote. Kas EL pole midagi muud teha. Varsti on lubatud kanep mis oli keelatud.

 48. Kas Euroopa Liit ei ületa oma pädevusi liikmesriikide suhtes,oleme siiski iseseisev vabariik,kes omi asju ise korraldab.Euroopa Liit pole mingi föderatiivne moodustis

  • Hea on kui ületab, sest Eestis on keelud aastaid olnud karmimad kui ülejäänud EL-is. Igasugu ELi ametnike soovid ja uitmõtted on siin pugemishimus kehtestatud karmide käskude-keeldudena. Mõni aeg tagasi aga Eestis keelde leevendati ja muudeti ülejäänud ELiga sarnasemaks.

 49. Artiklis lubatakse 2011 aprillis suuremaid sulgemisi ja salgamisi. Viis aastat on möödas. Piparmünt vohab. Äkki teeks mõned järeldused? Või on kaine deduktsioon sulaselge jumalateotus?

  • Eestis on aastaid kehtinud ravimtaimedele-tervisetoodetele ülejäänud EL-iga võrreldes mitmekordselt ülevõimendatud käsud-keelud.
   Ei olnud mingit põhjust arvata, et sama poliitika ei jätku ning mõõdukas karmistamine ELis ei tähenda võimsat karmistamist Eestis.
   Aga Ravimiamet pandi hoopis ülejäänud ELiga ühtsemat sammu käima, mis Eesti jaoks oli hoopis märgatav järeleandmine.
   Mujal ELis on keelud-piirangud karmistunud, Eestis aga leevenenud ja muutunud muu EL-iga sarnasemaks.

 50. Äkki paned lingid neile aktildele mida muudetakse? Siis saaks ise ka lugeda, mis selle piparmündiga on lubatud ja keelatud teha. Praegu näen ainult mingi nimekirja ja aktide muutmise viiteid + tõlgendusi. Tõlgendus ei ole tõde.

  • Tõlgendus on tõde. Aga iga kord erinev tõde.

   Küsimust otsustav ametnik ju samuti tõlgendab, vastavalt ameti hetkepoliitikale ja omale äranägemisele.
   Ja enne seda tegeleb tõlgendamisega ELi akti kohalikku seadusandlusesse vormistav ametnik.

   Varem on tõlgendamine alati käinud nii, et kui Saksa parun Heinrich von Kurfenstrop käsib laisale matsile anda 10 piitsalaksu, siis kohalik kubjas tõlgendab, et hoopis 20 laksu ja soolvees leotatud piitsaga.

   Seekord ei läinud päris 100% nii.

 51. Mis nad teevad nalja või. Piparmünti on inimesed eluaeg aedades kasvatanud.
  Siit tekkis kohe küsimus, “Milline piparmünt siis keelustatakse?” Kuna piparmünte o ju palju sorte ja on ka vee lihtsalt münt olemas. Ja tänapäeval leiab piparmünti metsistununa igalpool.
  on olemas: vesimündi ja rohemündi hübriid.Hübriide oli juba 1696 aastal inglismaal saadaval. Piparmündi enimlevinud teisendid on valge- (Mentha × piperita f. pallescens),belgia- (Mentha × piperita var. ouweneelii),must- (Mentha × piperita var. piperita). Piparmünt sisaldab meile kõike vajalikke aineid.
  Milliseid siis enam kasvatada ei tohi…täitsa huvitav.

 52. ega see aeg pole kaugel,mil eu keelab inimestel HINGAMISEära!!!!!!!!! see eu on absoluutne saatana pesakond!!!!!! annaks Jumal,et me neist lojustest kiiremini vabaneks!!

 53. see kirjutis kahjuks kubiseb valefaktidest ja selle on kirjutanud totaalne võhik, tehes taas paanikat, mida ehk eestis mõni ametnik kohe ära hakkab kasutama…
  6 aastat tagasi tehtud paanika ja pole ju midagi keelatud!
  piparmündi sorte on kümneid… piparmünti ei keela iial keegi ära!
  piparmünt maitsetaimena salati, suppide ja kastmete, liharoogade taimena, on ja jääb enamuse araabiamaade ja islami, moslemite lemmiktaimeks… seda müüakse tonnides igal turul ja juurvilja poekestes… teatud piparmünti kasutatakse maitsetaimena jookides, kookides, kondiitritööstuses, meditdiinis, kosemeetikas ja mujal… kõik on erinevad taimed, kus midagi kasutatakse… ensv s levinud aedpiparmünt, mis oli väga tugeva maitse ja aroomiga, sobis peamiselt ainult teeks ja alkoholi, likööri, dinktuuri… võib öelda, et see oli ehk ka ravimtaim jne… maroko, inglise, hispaania roheline münt, vesipiparmünt, õunapiparmünt jne jne.. on kõik erinevad…
  eestis kasvatatud piparmünt vaevalt, et sobiks salatitesse ehk kastmetesse ja lihaga… keegi ei soovi ju süüa hambapasta maitsega
  liha… ravipiparmünt ei kao kuhugi, sest kogu aasia ja araabia kasutab seda samuti… kreemides, õlides, seebis, erinevates tablettides jne…
  iga inimene võib kasvatada kodus, ka rõdul piparmünti palju soovib…

  • See artikkel oli väga loogiline tuletis Ravimimeti ja EL eelneva demagoogia ja järgneva poliitika aastatepikkuseid seoseid arvestades.
   Miskipärast, väga anomaalselt, Ravimiamet aga suures osas hoopis leevendas oluliselt seniseid keelde ja piiranguid ravimtaimedele.

   Uusi keelde, piiranguid ja bürokraatiat siiski tekkis samuti oluliselt juurde. Enamuses piiravad need küll tootjat. Aga ka tarbija saab uute keeldude tõttu palju vähem infot.

   Aga jah, osaliselt toimus ka pingelõdvendusi, nii et mitme otsaga lugu. Igatahes on selge, et bürokraatide instinktiivseid keelamissoove tuleb rohujuuretasandil taltsutada. Pole välistatud, et Ravimiameti pingelõdvenduses oli oma osa ka sellistel artiklitel, ehkki suurem osa oli kindlasti välissurve ühisturu reegleid järgida ja mitte ühes nurga vinti sajaga üle keerata.

   Selles on autor aga küll veidi puusse pannud et EL keelab. Kohalikud tsinovnikud kalduvad keelama palju rohkem, ehk EL keelde sajaga üle tõlgendama. Aga eks EL ise keelab ka, ja sealt ametnikelt need ideed alguse saavad, nii et.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s