Delfi debiilik mõnitab lapsi

Teatavasti tegutseb Delfi portaalis toimetaja-debiilik, keda kõik teavad ja kellest kõik räägivad, ent keda keegi veel kunagi näinud pole. Tema identiteet on teadmata, tema teod ja ütlemised aga üle Eesti tuntud.

Nüüd on see Delfi-debiilik aga hakanud ka lapsi mõnitama. Nimelt avati mingi aeg tagasi delfis uus rubriik “Noorte Hääl” ja selle raames eraldi kolumn kellestki doktor Noormannist, kes siis noorte kirju ootab ja neile vastab. Kirju on igasuguseid, alates sellest, kuidas tüdrukutele ja poistele meeldida, lõpetades tagakiusamiste ja kooliprobleemidega.

Väljavõte sealsamas asetsevast üleskutsest:

Igale murele on lahendus. Nii ka sinu omale. Dr Noormann, on Sind ja Su sõpru nõus aitama, olgu põhjuseks logisev armastus, seksimured või suhted vanemate ja õpetajatega. Sina küsi, Dr Noormann vastab.

Üks 12-aastane aga kirjutas oma kirjas: “Ma tahaks saada endale possi, aga ma ei leia 🙂 ma tahaks ühte poissi, kes on kena, aga tema mind ei taha :S (Landa, 12)” Mille peale doktor Noormann kostis: “Mida saab Dr Noormann teha, kui see poiss Sind ei taha? Kuidas peaks Dr Noormann panema seda poissi Sind tahtma? See ei ole lasteaiarubriik, kus kirjutatakse kirju jõuluvanale „Tahan endale plüüškaru“.” ning “Psühholoogias on olemas mõiste „sotsiaalne debiilsus“, mis tähendab, et inimene on eluküsimustes lapsikum, kui tema vanus seda arvata lubab. Kui hakata ilmselgelt rumalale küsimusele tõsimeeli vastama, ei saa sotsiaalselt debiilne inimene sellest niikuinii aru ja vastaja naeruvääristab vaid iseennast.”

Doktor Noormann toob välja veel pika rea küsimusi, mis talle saadetud ning arutleb, kas neid välja naerda või mitte. “Rumalat tuleb harida aga lollus tulebki välja naerda.”

Lugupeetud doktor Noormann a.k.a. Delfi debiilik – ma leian, et just sina oled see sotsiaalne debiilik, kelle ilmselgelt rumalad vastused Noorte Hääles noorte mõistust ähmastavad. Kust võtad sa õiguse 12-aastase inimese küsimusele avaliku mõnituskoha luua? Mis siis, kui su enda tütar oleks säärase küsimusega reaalselt kellegi poole pöördunud ja teda oleks avalikult niimoodi mõnitatud? Ilmselgelt on näha, et sa isegi ei üritanud saada küsimusest aru, vaid eeldasid, et 12 aastane jagab sinuga samaväärseid võimeid oma sotsiaalse väljendusoskuse rakendamiseks. Ma üllatan nüüd sind – oletades, et sa oled täiskasvanud inimene, siis 12-aastane EI MÕTLE ja EI TUNNETA maailma selliselt nagu sina seda teeb.

Igati paslik oleks nüüd Delfi debiilikul doktor Noormannil vabandada avalikult küsimuse esitaja ees, ent seda vist on liiga palju tahetud…

Advertisements

10 thoughts on “Delfi debiilik mõnitab lapsi

 1. nõus sinuga. kysimus ei saa olla rumal. rumal võib olla vaid vastaja. nii antud juhul ongi. pole raske arvata, kuivõrd uurimisaltiks ja teadmishimuliseks soovib see 12-aastane nyyd saada.
  debiilikud yldjuhul siiski ei ole nii nõmedad kui see nn “delfidebiilik”.

 2. Doktor Noormann ei ole anonüümne debiilik, ta on konkreetne inimene, kodanikunimega Tõnu Ots. Selle nime juurde käib veel ametitiitel – psühholoog!

  • uskumatu! kuis võib olla psyhholoogil elupõlise puberteetikust bemmivenna mentaliteet ja keelekasutus. äkki keegi esineb vale nime all.

  • Vabandust – tundub siiski, et on seesama kunagine Noormann. Nüüd märkasin ka ise Delfis järgnevat kirjutist:

   “Igale murele on lahendus. Psühholoog Tõnu Ots, alias Dr Noormann, on Sind ja Su sõpru nõus aitama, olgu põhjuseks logisev armastus, seksimured või suhted vanemate ja õpetajatega. Sina küsi, Dr Noormann vastab.”

   Uskumatu. Vana, soliidne härrasmees, väljaõppinud psühholoog, mõnitab 12 aastaseid…

 3. Üks oligofreenia vorme avaldub sarnaste “statementide pildumises”.

  Ehk oleks paslik küsida pädevalt kollegilt diagnoosi?

  Ühtlasi poleks paha Delfilegi akrediteeritud isikult hinnang võtta.

 4. Minu jaoks on väga kurb, et lapse küsimusele halvustavalt vastamine või lausa lapse väljanaermine üldse võib avalikus kohas kõne alla tulla. Milline suhtumine! See on kahjuks tavaline ka koolis, kus õpetaja lubab klassikaaslastel vale vastuse peale naerda. Ma arvan, et iga hea kavatsusega aktiivsust tuleks toetada.

  Mitte rumal olemine või rumal küsimus ei peaks olema häbiasi, vaid see, kui inimene ei tahagi targemaks saada.
  Kas Delfi tahab targemaks saada?

 5. Kusjuures mina mäletan omaaegsest Noorusest küll seda rubriiki ja juba siis oli seal sääraseid halvustavaid vastusi küsimustele…
  Üks konkreetne näide jäi meelde:
  Küsimus: mul on kena tuttav noormees, me meeldime teineteisele, aga ühist keelt ei suuda leida…
  Vastus: proovi vene keeles!
  Pärast seda ma lihtsalt loobusin selle rubriigi lugemisest 😦 Lapse küsimus ei ole üldiselt loll, tema maailmanägemine ja eneseväljendusoskus ei saagi olla täiskasvanu tasemel. Täiskasvanu võib aidata tal areneda, aga mitte kunagi läbi mõnitamise.

 6. Huvitav, mida arvaks klassivend Peeter-Eerik Ots sellest teemast.
  Peaks vist järele küsima, kas selline “peedistamine” oli lapsepõlves “elu loomulik osa”.

  Ja millised on järeldused/arvamused nüüd, mil ollakse keskealine inimene.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s