Matusekombed meie esiisadel

Vanad eestlased teadsid, et kui inimene sureb, siis hing sünnib Toonelast uuesti, aga kui ta sureb ja teda kinni hoitakse, siis on ta manalas ja ongi seal senikaua, kuni lahti lastakse! Kinni hoiti tavaliselt oma esivanemate hingejuppe kas siis väe samiseks või suguvõsa karma kontrollimiseks, vahel olla esiisad näiteks talukohale taia peale pannud ja neid seetõttu seal kinni hoiti, et taig ei murduks.

Üldiselt säärane kinni hoidmine neile ei meeldinud, sest nii ei saanud nad uuesti sündida ning omad lapselapsed teda puuslikuna kasutasid. Seega pidi kinnihoidja ikka kõvasi nõiasõnu teadma, vastasel juhul keerati kiiresti kael kahekorra ja hing oligi vaba tolle tegelase küüsist.

Surnuaedades rääkimine ja pitsi võtmine ikka sealt ida ja lõuna poolt tulnud, sest õigeusus ju sama, mis ristiusus – hing kükitab senikaua surnuaias kuni saabub kohtupäev ja hinge tegusi elus kaaluma hakatakse. Nende lepitamiseks siis peetigi surnuaiapühasi, kus suguvõsa kokku tuli ja mullaaluseid lepitasid.

Ja ega see maa alla matmine ka meie esivanemate seas teab mis populaarne polnud. Ikka põletusriitus, nii sai hing kehast lahti ja ka energiakeha vabanes ning lendas laiali – ei jäänud kummitama. Maa alla matmine võrdus mõnes kohas piltlikult ja otseselt manalasse saatmisega – hing oli niikaua manalas kinni kuni tema keha veel alles. Seetõttu ei olnud harvad juhused, kus öö varjus kohalikud paganausku talupojad oma kirikuaeda maetud sugulasi üles kaevasid ja kuskil hiies põletusriitusel ära saatsid.

________________________________
Pilt pärit siit: http://pilt.delfi.ee/picture/3280169/

Advertisements

6 thoughts on “Matusekombed meie esiisadel

  1. Kui tohib küsida — kas ülaltoodud info on pärit kirjalikest allikatest või hangitud mingil okultsel viisil?

    • Nii ja naa. Siin on minu enda mõtteid, siin on fakte ka kirjalikest kirikuraamatutest 18. sajandil (üleskaevamised ja hiites põletamised) ning infokatkeid Vigala Sassi sulest.

      • Kas siis poleks täpsem kirjutada, et “Vigala Sassi ja minu fantaasiates olid esiisadel nii- ja niisugused matusekombed”?

  2. Kui nüüd õigesti mäletan, siis Sassi kirjeldus oli järgmine – maeti need, keda taheti kinni hoida. Ehk siis vaid põletamise teel saadi vabaks. Siit ka arusaadav, kui setud käivad surnuaiapühadel kääpal pitsi tõstmas – nad on ju oma esivanemad kõik kinni jätnud. Elagu vabastav krematoorium 🙂
    Ehh, tegelikult ei piisanud kinnijätmiseks siiski vaid matmisest, tuli kasutada ka lisavigureid. Matmine mulla alla oli selle protseduuri üks komponentidest vaid.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s