Inimeseks olemise mõte?

Mis on inimeseks olemise mõte? Lõpetada eksistents? Seda näiteks taotlevad budistid – sansaarast nirvaanasse, taassünniahela katkestamine. Sama lugu oli don Juani õpetustega – sõdalane on see, kes vaigistab iseenda, muutudes olematuks Lendaja jaoks, see aga on loobumine egost ning loobumine mina-pildist, sellest mis teeb meid inimeseks.

Erinevatest maailmareligioonidest rääkimata. Religioon toetub alati kolmele sambale – see mis on tulemas ning millest peab läbi religiooni pääsema, see mis on olemas ja millele peab vastanduma ning kolmas sammas on inimeste ürghirm, läbi mille kogu süsteem käima lükatakse.

Ilma usuta pole kultuuri ja pole inimlikkust, ent usk ei ole religioon, kui siis religioon just hävitab usku, asendades selle millegi tehislikuga, mis manipuleerib ja loob illusioone usust. Igasuguse religioosse süsteemi aluseks on elu pärispatt. Hing oleks justkui sünnipäraselt patune, roojane, neetud, pidevas otsimises, et leida pääsetee siit minema. Sama põhimõte iseloomustab ka uusajastulasi (erinevad new age õpetused) – kohe kohe on midagi juhtumas, kohe kohe astume uude ajastusse ja sinna pääsevad vaid need, kes teevad tolle konkreetse liikumise jaoks vajalikke asju või mõtlevad samas süsteemis.

Advertisements

16 thoughts on “Inimeseks olemise mõte?

 1. Sel jutul on sarved, aga saba ei ole 🙂

  Algus on aga lõppu ei ole.

  Kõik on ju arusaadav, nagu ka taevasse vaadates on selge, milline on tänane ilm.

  Ja edasi???

  • Teemaks on päeva mõte ning päeva mõte on päeva mõte. Mõte pole kunagi täiuslik vaid ajas muutuv, seega otsad on valla. Paku kasvõi ise sinna lõpp.

 2. Nujah, aga kas religioon ei tekigi mingis mõttes inimese rahulolematusest selle eluga, mida ta siin päevast päeva elab?

  Ma olen ise olnud selles olukorras ja tean ka teisi, kes on valinud religiooni just seetõttu, et nende ees on valik: kas uskuda või sooritada enesetapp. Ilmselt on nii mitmeidki, keda just see “elu vastu olev” religioon elus hoiab, nii paradoksaalselt kui see ka ei kõlaks.

  • Jah, seda ma usun. Ent siin tegelikult ei ole paradoksaalset olukorda, on vaid mõistetega mängimine. Minu nägemus asjast on, et igasugused religioossed süsteemid “toituvad” tolle süsteemi liikmetest. Seega mida enam on liikmeid, seda enam on toitu ja väge. Vaeste ja väetite ära kasutamine ja neile “pääsetee näitamine” on tegelikult vanim turu kindlustamise võte – loo endale klientuuri. Arstid ei tervenda vaid ravivad ja jäävadki ravima, sest inimesed ei tervene, politsei ei likvideeri kuritegevust vaid võitleb sellega, ilma kuritegevuseta poleks ka politseid jne jne. Sama on religiooniga – luuakse olukord, mis ideaalselt ühtib üldiste huvidega. Luuakse õnnetuid, et õnnetuid tuua (meie kultuuriruumis) kiriku rüppe, pakkudes neile pääseteed ja lohutust. Samal ajal aga võetakse kolm tirka verd.

   Kõige edukam müügimees on see, kes suudab kliendile jätta mulje, justkui oleks kliendil seda kräppi tõega tarvis.

   • Jah, aga kui inimene süsteemidest ära pöördub? Keda ta siis toidab? Kas pole üks alternatiivvõimalus (mida ma ise tegelikult ju üritan järgidagi) mitte järgida neid religioosseid süsteeme aga samas, et see elu pool ei ole rahuldustpakkuvam kui enne, siis pigem luua oma süsteem. Vähemalt seni kuni see süsteem on vaid ühele liikmele, ei peaks see siis ka teisi orjastama.

 3. Ohsa püha müristus küll ! No miks sa arvad, et ego teeb sinust inimese ?? Sama hästi võiks end pidada suureks varbaks ja väita, et kui sul pole suurt varvast, siis pole sa enam inime. EGOst ehk vale minast loobudes, jääb alles PÄRIS MINA, ehk puhas vaim. Vaimu omadusteks on teadlikus ja samuti tahe. Kui vaim pole oma olemasolust teadlik, siis võib ta tõesti suures vaimus ära lahustuda, saada üheks suurest ookeanist, kust ta nagunii eraldatud on.
  Aga see on meil niitavaline probleemike, et iidsetesse teadmistesse süüvimata, leitakse tekstile oma “isiklik, ehk valeminast ehk EGOst ehk oma vildaka mättaotsast” tulenev tõlgendus ja edasi on igaüks ju kõva mees kõike maha tegema.

  Pärispatu jutt – see on suur kollijutt ja seda on ka kolli moodi tõlgendatud ja seda maha tehtud jne. Aga kui sa nüüd tiba uuriksid ilma eelarvamusteta, mis on materjaalse maailma 3 guna mõju (sellest jutustab nii hinduismus, kui kršnaiidid, kui budism), siis hakkab ehk koitma, mis on tegelik “patu” olemus 😉 See pole muud, kui siia materjaalusesse tulles sõltuvus kolmest jõust – voorusest, kirest ja teadmatusest. Ehk siis siin materjaalses maailmas viibides, oled sa sõltuv tingimustest. Kõva egolaksuga mees hakkab sellise jutu peale muidugi vastu rinda taguma ja jõurama, et tema vaba mees jne… Sellepeale ei kostagi muud, kui et MEGAIRW – see just ongi see paljukiidet EGO, mida mõni ülistab ja mis inimese päris rumalaks ehk siis põmmpeaks teeb 🙂
  Kui nüüd India maale kaema minna, siis sealt võid leida niimõnegi päris füüsilise inimese, kes on oma evolutsioonis niipalju edasi läinud, et vägagi gunadest sõltumatud, ning on ka oma füüsilise keha PÄRIS MINA-le ehk vaimule allutanud. Meie paganad võivad ju kangesti kõva häälega hüüda, et nemad on need õiged juurte juures asjatajad aga … ma küsiks, kui sügavale juurteni teie pilk on üldse ulatunud ? Kas mitte paljukiidet EGO pole tuhmistanud teie loomulikku teravat pilku, sest EGO-le ei meeldiks vastused, mida saaksid sügavamale kaevudes 🙂 Väita midagi taolist, et vaat mina nüüd järgin Eesti esiisade paganlikkust, mis on ülim ja ainuõige ja algupärane, on sama narr, kui väita, et minu suguvõsa algas minu vanavanaisast ja eitada oma vana-vava-vana-vana-vanaisa olemasolu 🙂 Nii lihtne ja loogiline see ongi. Sest kui järjekordselt eelarvamuste vabalt erinevaid allikaid ja õpetusi ja sisu uurima puurima hakata, siis avastad (kordan- kui pole lasknud eelarvamusi täis egol end pimestada) , et kõikide rahvaste õpetuste ja usundite allikas on üks. Lihtsalt tuhandete ja kümnete tuhandete aastate jooksul on teadmised hägustunud ja tõlgendused algupärast muutnud. Ja nende rumalate tõlgenduste pärast me siis siin muna peal kaklemegi, et üks on õigem kui teine. See, mis on juhtunud algteadmisega, on sama, mis turumuttide plära ju, üks ütleb, et Ants tervitas hommikul tänavanurgal naabrinaist, teine räägib juba … ja seitsmes vatrab, et Antsul om naabriMaaliga 3 sohilast :):) Sama on juhtunud maamunal iidse algupärase õpetusega. Iga usund vai paganlik lahk on kui omaette mutike, kes oma nägemust jaurab, ja algsest infost on alles vaid 2 komponenti – Ants ja naabriMaali 🙂

  Päikest

  • Kõik on ju ühest küljest tore … aga et ma olen ka ida filosoofiat nuusutanud, siis mul on üsna kurb sellest ida mõttelaadist lääne kastmes – mis misjoneerib ja peab ennast ülemaks.

   Misjoneeriv budism … see on miski, mis saab tekkida vaid siis kui endised baptistid on saanud budistideks – oma kristluse halvimaid jooni säilitades … paraku.

 4. Hm, mina eristaksin siinkohal kahte erinevat asja – kristlus ja ristiusk, mis on sarnased kui siga ja kägu, vaatamata sellele, et rüvedad silmakirjateenrid ja kõrbedeemoni kummardajad – ristikoerad, üritavad end Kristlase maski taha varjata 😉 Ehk siis, kas nimetaksid soolaks pulbrit, mis pole teps mitte soolane vaid magus ? Mõni teeb seda siiski, sest usub pimesi pakendit. Sama meetodit kasutavad ristikoerad, kandes endal Kristluse maski, aga teod on oopis teisest vallast 😉 Tahan öelda vaid seda, et ma olen kuhjaga näinud ristiusu halbu külgi, aga Kristluse omi pole veel nägema juhtunud 🙂
  Kui langeb õpetajate kvaliteet, siis tulevad sealt ka vildakad tõlgendused.

 5. Jeebus jummel, vaata enda nina alla. Kas tõestusi vähe veel ? Vaata mis toimub tiblastanis, vaata, mis toimub röövkapitalistlikus Eesti BanananaWabariigis. Kui sul siin peaks tekkima riigiga konflikt ja sina rõhud inimlikkusele, siis lehitseb iga viimane kui ammetnik vai jurist oma tähtsaid papreid ja küsib üllatunult pilku tõstes – vabandust, millises seaduses ja millises paragrahvis on meil inimlikkuse säte, ja millises eetika ja millises moraali ??? Ükski kohus ega muu riigiasutus ei lähtu inimlikkusest, vaid seaduseväänamise paragrahvist ja see on ateismuse usulahu tulem – kõrkus, enesekesksus, tühikargamine. Lihtne ja loogeline 🙂

  • Mu meelest on vähemalt Piibel küll täis samasuguseid etteheiteid nii prohvetite poolt kui hilisemas UT ajastus juba apostlite poolt. Nii et pole midagi uut Päikese all. Ja uskuda, et religioon kõik need asjad korda paneb … 😉

   Inimese võime end petta on piiritu ja religiooni levides peidetakse need ülalkirjeldatud – kõrkus, enesekesksus ja tühirkargamine – lihtsalt usulisse rüüsse.

  • ahsoo! ja siis issake jumal kehtestab inimlikkuse seaduslikult? kõik see kõrkus ja enesekesksus on just nimelt inimlik, üsna levinud olenemata inimese uskumustest, unelmatest või fantaasiakujutlustest. kurjus on ka inimlik, muud loomad seda ei tunne.

   • …”kurjus on ka inimlik, muud loomad seda ei tunne.”…

    Kui vaadata kurjust emotsiooni tasandil, siis tunnevad täiesti selgelt ja täie teadmisega.

    Kui aga vaadata kiretu planeerimise nurga alt, siis nähtavasti mitte.

    Eks ülmõistete absolutiseerimisega ongi tihtipeale see mure, et nad kehtivad ainult äärmiselt kitsas taustsüsteemis ja väiksele hulgale tajujatele samaväärselt.

 6. sel juhul oleks sul maailma “juhtivatele” loomapsyhholoogidele nii mõndagi tõestada. ehk võtavad arvesse ja kirjutavad uued peatykid nende tarvis, kes usuvad, et koer on emotsionaalsel tasandil KURI.

  • Võib ja saab olla kuri. Võib ja saabki olla. Ja ongi, kui ta seda soovib.

   Tundub, et keegi on lasknud end dogmadel mõjutada ja minetanud võime tajuda enamat, kui õpikutes kirja on pandud.

   Või puuduvad vastavad kogemused. Kes teab? Taju on juba selline asi, et seda õpikusse kirja panna ei saa.

   Tõmbaks konkreetse arutluse koerte üle ajaveebi piiridest välja.

   Kui on huvi, siis leiaks ehk alternatiivne arutluskanali. Vastasel korral piireneb arutlus mingite arusaamade pildumisega, mis vastavalt isiku tajumisevõimele ja arusaamadele on osutunud just talle õigeks.

   Uus peatükk? Miks ka mitte. Seda enam, et viidatud on “juhtivatele loomapüssoloogidele” 😀

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s