Mõtelda ei ole mõnus

Vaatamine ei ole veel nägemine ning katsumine ei ole veel tundmine. Ent enamus ajast ei viitsi me mõelda selle peale või ei tunne inimeseloom vajadust asjade tausta üle juurdlemiseks. Miks ma teen midagi nii nagu ma teen? Mis mingi asja taga tegelikult seisab? Miks on muru roheline aga mitte punane?

Nii ei saagi me enamus kunagi teada, millised niiditõmbajad otsustavad meie käitumise ja meie väärtushinnangud, kelle nimel me tööd rügame ja kes meie tasu oma tasku paneb. Me ei oska või ei suuda küsida neid küsimusi, mis tegelikult peaks meie jaoks olema olulised ja me usaldame pimesi inimesi, kes on endale ise määranud otsustaja tiitli.

Meie elu juhivad dogmad, kinnistunud mõttemustrid, mis on kokku pandud kunagi kuuldud infokildudest. Me teame, et kõik, mis toimub meist väljaspool, oleks justkui meie heaolu nimel loodud, ent kas see ikka on nii? Kas pole see mitte veel üks vahend teadmatuse arvelt teenida teenida teenida. Me teame, et arstid on head samariitlased, me teame, et poliitikud juhivad meid teel õnnele, me teame, et politsei ei lase kaabakal meile liiga teha. Ja olgu uudised kui tahes trööstitud ning tegelikkus kuitahes teistsugune, me lähtume kangekaelse jonnakusega siiski neistsamadest mõttemallidest, mis kunagi meile sisse jäänud.

Sest mõtelda ei ole mõnus. Eriti veel siis, kui keegi teine selle sinu eest ära teeb.

Advertisements

4 thoughts on “Mõtelda ei ole mõnus

  1. Teisiti öeldes, mõtlemine on suisa ohtlik 😉
    Kujuta ette, kui sellest harjumus saab ja inimene nägema hakkab, et teised sugugi mitte alati tema heaolu silmas ei pea 😉

    väike iroonia, kuid kurb tõde.

  2. Jah, inimesed võiksid ometi mõtlema hakata. Kuigi tuleb tunnistada, et mõtlemine on esialgu raske tegevus ja paljud ei suudagi seda teha. Leidub inimesi, kes arvavad, et nad mõtlevad, aga tegelikult on nad papagoid.
    Mis siin pattu salata, olen ka ise alles selline, kes püüab oma peaga mõtlema hakata. Tuleb ette ka papagoi mängimist, seda enamasti siis kui endal mõtted otsas.

    Ma mõtlesin, et panen oma mõtted kirja, et teised saaksid minu mõtet siit lugeda ja selle üle järele mõtelda.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s