TAI toitumisspetsialist propageerib laste mürgitamist

Eile õhtul Delfis ilmunud uudistenupp vahendab meile Tervise Arengu Instituudi toitumisspetsialisti Tagli Pitsi arvamuseavaldust plaanist, mille kohaselt viidaks koolides ja õppeasutustes sisse kohustuslik taimetoidupäev. Pitsi sõnutsi pidavat selline idee olema praeguses masuajas vastuvõetamatu, sest koolilõuna lihakäntsakas võib mõnel lapsel olla ainus liha-annus nädalas.

Ja siis järgneb loetelu kõigest sellest heast, mida liha kasvavale organismile pakub – rauda ja vitamiine ja valku jne. Eriti kummaline on mäng seadustest arusaamisega – sotsiaalministri määrusega (sest sotsiaalminister on Eestis väga pädev toitumisspetsialist) on kohustus pakkuda linnuliha või tavalist liha lastele vähemalt kaks korda nädalas. Ja kuna seal pole öeldud, et rohkem ei tohi, siis järelikult rohkem suisa peab, on Tagli Pitsi järeldus.

Andke andeks, aga kui loll saab üks toitumisspetsialist olla, kui tema ainsaks vabanduseks enda ideede toetamiseks on selline väide? Miks ei tohiks olla koolilapsel siis ühte taimetoidu päeva? Kas liha on täesti siis midagi sellist, ilma milleta ei saa kasvõi üht päeva läbi? Mis vajadus on nendel “terviseekspertidel” juba maast-madalast lapsi toiduga kostitada? Meenub lugu Beatrice’i tütrest, kes polnud nõus oma alla-aastasele lapsele liha andmisega ning selle peale taas igasugu tervise-spetsialistid tagajalgadele tõusid.

Tundub nagu meie inimesed elaksid endiselt kuskil ajaaugus lõksus, mõistmata või tahtmata mõista, et loomsed valgud EI OLE elutähtsad lapse arengule. Nende aseaineid on kõik taimsed toidud täis, ole vaid hakkaja ja söö. Muidugi ei ole ma liha-vastane, söön seda meeleldi, ning seda mainin siin vaid seetõttu, et meie ümber on palju must-valgelt mõtlevaid, kes hakkaks mind kohe idunärijaks sõimama. Aga – liha võiks ka liha olla, mitte sojalöga segatuna E621 sisse ning ilusasse plastikkotti pakendatud. Näteks hakkliha on minu ettekujutuses hakkliha, mitte aga tegelikkuses müüdav kondipuru, millesse segatud sojamöksi ning mida siis palistatud E621-ga, et anda lihamaitset juurde asjale, mis pole liha. Ja seda teeb Eesti suurim “lihakombinaat” Rakvere…

Soovitan vaadata ja kuulda ühte huvitavat loengut teemal “Mis on meie toitumisega valesti.” Räägib küll mikimaa lihaõgimis tavadest, ent sama tendents on ka meie maal juba kasvutrendis. Me sööme liha, üha rohkem ja rohkem liha, samas paradoksaalselt ei ole see liha üldse liha, vaid lihalaadne toode. Ma ei väsi seda kordamast.

Mul poleks midagi selle vastu, kui koolides oleks tõesti LIHAtoidud, enamasti aga ei ole ju. Viiner ei ole liha. Hakkliha ei ole liha. Vorstist rääkimata… Need kõik on vaid lihamaitselised ja lihalaadsed tooted, mida püüdlikult lihaks kutsutakse. Läbi immutatud erinevate konservantide, maitsetugevdajate ja muude sarnaste ainetega on nad suurimad mürgitajad laste organismidele, kõik need rauad ja vitamiinid, mida sealt väidetavalt pidavat saama, on võimalik saada ka puhtast toidust. Seega kui kaua me siis ikkagi silmaklappidega elame?

PS. soovitan lugeda selle Delfi artikli kommentaare. Näitab ilusasti ära selle, et lihasööjate ja taimetoitlaste vahelises diskussioonis on lihasööja pool alati agressiivsem ja ründavam, samas taimetoitlaste seas on ajukahjustusi (loe: mõtlemisvaegusi) täheldada mõnel üksikul, ent seda tugevamalt see silma paistab.

Advertisements

10 thoughts on “TAI toitumisspetsialist propageerib laste mürgitamist

 1. Mina olen harjunud end inimeseks pidama.
  Inimese eripära on selles, et süüakse kõike, millest energiat saab, vaatamata eriti sügavamalt asjade sisusse.
  Kuna inimene on suuteline arenema, siis tekivad valikud ka söögiharjumustes.
  Söök võiks siiski olla sobiv sööjale ja lisaks võiks arvestada organismi vajadusi.

  Tasakaalus toitumine on olnud ja jääb olema tervise alustala ja pant.
  Mida siis süüa???

  Eks ikka seda, mida keha vajab. Ja ongi kõik öeldud.

   • Kui küsid, et kui KUI paljud teavad, siis peab tõepoolest tõdema, et paljud ei oma vähimatki ettekujutust. Kurb. Isegi nutune 🙂

    Samas ei keela keegi teadlikuks saamist.

    Eelkõige iseenda vajadustest.

    Kusjuures 🙂

    Mina teen ka aeg-ajalt endale kartulikrõpse, mis on keemiavabad.

    Cola on tänuväärne vahend püssi puhastamiseks ja rasvased peekoniviilud saavad väherasvasteks ning rasv saab kasutatud hiljem muudeks otstarveteks vajalikkudes kogustes.

    Tasakaal.

    Nõudluse ja pakkumise õige suhe on võti.

   • Kui paljud teavad seda, mida nende kaha vajab, on sulle päris kindlasti tundmatu maa. See artikkel on vegani-religiooni esindaja kirjutatud neurootiline karjatus ja kui see juhtub lapsevanem olema, siis sügav kaastunne lapsele. Minu laps alustas spordiga 4 aastaselt ja ma ei kujuta ette, et oleks kuidagi põhjendatud treenivat last piimast, munast, kalast, kanast ja lihast täiesti ilma jätta mingite iseenda kinnisideede pärast. Kinnisideed on teie isiklik asi, proovige üle saada ja mõista, et iga inimene on unikaalne ja enda veendumuste teistele (ka lastele) peale surumine on fašism. Üritan ise anda lapsele võimalikult väheste lisaaineteta toitu ja vältida rafineeritud suhkrut. Laps on terve ja rõõmus. Soja vältimine on elementaarne, sest see pole toiduainegi – kusjuures paljud taimetoitlased söövad sojatooteid 3 korda päevas ja neid ei häiri, et see rikub inimese hormonaalset tasakaalu – järjekordne tõestus sellest, et kinnisideed ja lollus on sama valdkonna terminid.

 2. Minu meelest on artikli pealkiri inetu liialdus. Delfi artikliski oli ju öeldud, et lastele (aga kindlasti ka täiskasvanutele) on soovitatav pakkuda tailiha. Keegi ei propageeri viinereid, hakkliha, vorsti jmt. Jälgin oma lapse lasteaia menüüd ja seal on ikka valdavalt LIHAtoidud, lihalaadseid toite on üsna harva. Koolides oli lugu viis aastat tagasi samuti väga erinev, oli selliseid, kus olid tõesti ülepäeva kalapulgad ja viinerid, aga ka sellised, kus pakuti kanakoiba, hautisi jms. Hetkel ei ole enam asjaga nii täpselt kursis. Samas ei arva ma, et lapsega juhtuks midagi hullu, kui ta iga päev liha ei sööks.

   • See raha tuleb lapsevanema taskust. Ma arvan, et omavalitsuseti on summad erinevad, nii nagu on seda ka osalustasu ja õppevahendite eest küsitav raha. Oma eelneva postitusega ei tahtnud ma öelda seda, et minu lapse lastaia menüüs on pidevalt lihatoidud. On ka päevi, kus on juurviljasupp- või hautis.

 3. Väärt kirjutis ! 5+
  Ja huvitav, et sellist selget erapooletut juttu ajab veel lihasööja 🙂 Enamasti olen kohanud, et lihasööja hakkab lihtsalt huupi lahmina, sest tema EGO on kannatada saanud. Mina olen rõõmuga iduõgija, sest idudest väärtuslikumat toitu ei tea. Olen 30 aastat olnud paadunud lihagurmaan ning kõik taimetoitlased puutaha oma jutuga saatnud. Ükshetk aga sain oma pimedast egolaksust üle ja hakkasin siis fakte ja argumente võrdlema, et miks nad krt seda oblikat järavad ja mida mina lihast saan ? Tulemused olivad nõnda rabavad, et … loobusin vastuvoolu ujumisest. Nu milleks oma energiat raisata 😉 Gurmaanlusele tegin lõpu, sest taipasin, et see lihaõgimine põhitoiduna polnud mul muud, kui emotsionaalne vajadus ja tüüpiline harjumus. Sama rumal komme, kui suitsetamine 🙂 Ei anna sooja, ega täida kõhtu, janu kustutamisest rääkimata 🙂
  Kui “toitumisteadlane” väidab, et lapsele 1 päev liha andmata tekib rauapuudus ja vitamiinipuudus, siis … Halloo, kodanik “teadlane” peaks esimesele kursusele tagasi minema ja pikalt häbenema. Või jätab ta teadlikult mainimata asjaolu, kuipaljud vitamiinid liha küpsetades hävivad ? Ja pisiasja, et taimne valk võib olla paremini omasuv, kui loomne. Ja siis veel asjaolu, et näituseks tatar sisaldab 4 korda rohkem rauda kui sealiha. Ning vaadelgem nüüd siin seda tõika, kuipalju energiat kulutab organism 100g sealiha seedimiseks ja kuipalju tatra seedimiseks 😉 Loomulikult jäetakse ka kõrvale asjaolud, et poes olevad lihakeha on elusast peat toidetud küll GMO sodi, küll antibiootikumide ja kasvuhormooni täis jõusöödaga, millest tulenevalt on päris paljud lääne teadlasedki juba tõmmanud otsese võrdlusmärgi punase liha söömise ja vähiriski vahele. Miks need noored uljad “toitumisteadlased” neid fakte eiravad ? Kas on võimalik, et farmaatsiatööstuse karvane kasuahne käpp on siingi mängus ? Juba koolitusprogrammi roninud ? Või on lihtsalt meie tööstuse ja farmaatsiamaffia õnnistuseks toitumisteadlaste õppeprogramm 50 aastat vana 🙂

 4. Pingback: Eelista eestimaist toitu! | Vaatenurk maailma

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about
  this blog with my Facebook group. Chat soon!

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s