Ega rumal ei mõista, et ta rumal on

Tänahommikune Rain Kooli artiklikatsetus Delfis ajas mul harja punaseks. Jälle. Ei, mitte Rain Koolile pole mul miskit halba öelda, täiesti mõistlikult kirjutas ning kommentaare lugedes vajutas ka päris valusalt sihtgrupi eneseuhkuse pihta. Just needsamad kommentaatorid kuvavad ilmekalt seda inimhulka ja seda mentaliteeti, mis valitseb mitte ainult Eestis, vaid terves maailmas kus on üritatud järgima hakata nn. American Dream mõttemalli. Tarbimisühiskond, kelle jaoks terve maailm on vaid üks suur kaevndus, mis on loodud vaid selleks, et ühiskonna huve teenida, et pakse veel paksemaks toita, et laisku veel laisemaks muuta ja et vargaid veel rohkem vargaks viluda.

Rain Kooli räägib oma artiklis paralleelidest James Cameroni viimase teose “Avatar” ja meie kohaliku rahva, pärismaalaste, vahel, sarnasusest ja erinevusest, soovunelmatest ja tegelikkusest. Rohelise mõtlemise marginaliseerimisest võimurite ja “lääneliku elustiili” viljelejate poolt. Roheline olemine on out, moes on tarbimiskultus, mida suurem on sinu ökoloogiline jalajälg, seda tegijam sa oled. Ja see kõik on kahjuks tõsi. See kiun ja ving, mis kommentaarides lahti läks, on lihtsalt üliilmekas tõestus sellesama mõttearenduse kohta. Süüdistused küünilisuses, oma kaasmaalaste mõnitamises ja “oi-oi” süüdistamises on nagu 1:1 väljavõte Avatari filmist, kus peategelane pooli vahetab ning pärismaalastega koos oma liigikaaslaste vastu astub.

Mis aitaks inimeste vaimupimeduse vastu? Kui kohalike vaimsuse ainsaks väljundiks tundub olevat kord aastas fiktsionaalset Jeesuslapsukest kummardada ja teine kord aastas tollesama Jeesuse surnuist ärkamise puhul mune värvida (kas keegi on endalt üldse kunagi küsinud, miks nad mune värvivad ja kuidas on see kirikuga seotud), siis kuidas saakski neilt nõuda veidi raskemate küsimuste üle pea murdmist? No näiteks, mis saab minu poolt toodetud prügist või kas meie lastele ka mõni looduskaunis paik veel säilunud on? Tarbimiskultuse viljelejad hoolivad vaid iseenda ninaesisest, muu siin ilmas on loodud tema teenimiseks. Ka lapsed on ebavajalik ja tüütu lõpp-produkt iseenda hüvede poole püüdlemisel, see, kuidas nemad tulevikus hakkama saavad, olgu juba nende mure.

Palju õnne eestlased – olete suutnud kartulikoorte söömisest suure sammu edasi astuda ning tekitada olukorra, kus ehk teie lapsed peavad kartulikoori sööma.

Advertisements

12 thoughts on “Ega rumal ei mõista, et ta rumal on

 1. Ehk peaks järgmise üleriikliku kampaaniaga üles kutsuma oma vaimset saasta puhastama, siis läheks kõik ülejäänu ludinal.

  • Oh ei lähe vast miskit. Ma ei kujutagi ette, mis aitaks. Kuidas näidata inimesele, et tema tegudel on tagajärjed? Isegi kui ennast koheselt muuta pole võimalik, siis ehk tagajärgede nägemine aitaks seda muutumise protsessi veidi kiirendada.

 2. Selle vaimupimeduse vastu aitab vaid ressursside ammendumine (= paratamatu majanduskollaps, kus s*tta liht ei saa enam kaubandusest kätte ja vabrik, mis seda toodab, on pankrotis), kuigi isegi keskkonnakaitsest tehakse äri seniks, kuni saab, kliimakvootidele ennustatakse lähiaastail maailma suurimat turgu (esikoha rebimist allakäiva toodangumahuga petrokeemia käest)… aga vaevalt selle turu käibest ja kasumist enamus keskkonna hüvanguks rakendub, pigem vastupidi.

  Enivei, pole hullu, me oleme lõpusirgel.

  Eestlaste käitumine või käitumata jätmine ei muuda siin midagi, kuigi jah, tuleb tõdeda, et eestlase ökokäpajälg on WWF-i andmeil 1,8 korda suurem (6,4ha) kui maad per capita, aga rõveda kordaja tekitab põlevkivienergeetika, selleta jääksime lääne keskmisele kõvasti alla. A see ei tulene muidugi teadlikusest, vaid vaesusest.

 3. tagajärjed, mis ilmnevad kuskil 20 ja enama aasta pärast ei huvita hetkele elavat inimest.
  *
  kartulikoored, muide, on kõige saastatum osa kartulist. rikkad ja ilusad kartulit ei söö.

 4. Ma olen sinu arvamusega nõus. Mul on hea meel selle üle, et Eestis veel on inimesi kes “mõtlevad”. Lugedes neid kommentaare seal artiklis tuli kaks tunnet peale – vastikus – et oma kaasmaalased … sellised on. Teiseks tuli naer peale. Ojah..

  Tänan sind, Celt, selle artikli eest 🙂

 5. Samuti nõus ja samuti meeleheitel.Kahjuks kuulun karjas(inim-) alati tagumistesse ridadesse,tean,mis on õige,aga tegijat minust ei ole. Seda Delfi lugu ma ei hakkagi lugema,sain siit juba aru,mis seal toimud—ajukääbikud jälle lärmi löömas! Aga hea üleskutsega lähen alati kaasa,teen ära,mis minu väike hingeke teha saab,kasvõi mõttes.

 6. TAPPES USKU, CELTIC, MILLEGA KOHATI TEGELED, SIIS TEGELED KA SELLISTE VAIMUPIMEDATE TOOTMISEGA. MUIDUGI ON jÕULUD KOMMERTSIKS MUUDETUD JA MUNADEPÜHAD. KÜSI PAREM, MIKS SEE NII ON? ME KAUGENEME USUST JA ÜKSTAKÕIK, MIS NIME TA KANNAB, SEE ON VAIMSUSEST JA EETIKAST NING MAAILMAMÕISTMISEST.

  • Mina leian, et religioon tapab usu. Just religiooni läbi muudetakse inimesed usutuks ning usu puudumine paneb inimesed end ümbritsevat reostama. Religioosse inimese jaoks ei ole oluline nende jaoks loodu. Oluline on lõpp-produkt, ehk siis pääsemine läbi nende jaoks monopoliseeritud eetikanormide täitmise (kus taaskord mitte ühtegi sõna looduse ehk loodu hoidmisest ja kaitsmisest.).
   Ja nii meil ongi olukorrad, kus religiooni väiksed mutrikesed küll jutustavad kantslis ligimese hoidmisest, ent jätavad mainimata, et suuremad jõud loodust hävitavad. Alustades kristlastest ärimeestest, kelle jaoks püha hiis ei ole piisavalt püha, et sinna ei saaks hamburgeriputkaga spordiväljakut luua ning lõpetades kristlasest multimiljonäridega, kes võltsvagaduse sildi all vihmametsi hävitavad.

   “Olge viljakad ja teid saagu palju, täitke maa ja alistage see enestele;
   ja valitsege kalade üle meres, lindude üle taeva all
   ja kõigi loomade üle, kes maa peal liiguvad!”

   Ja kas nii ongi – alistage loodu, sest see on loodud inimese huve rahuldama?

 7. Üldiselt ei ole sinu sõnavõtul viga, aga kui tähte närida, siis kukkus veidi ikka see välja kui
  “virina virina virin” või midagi sellist.
  Ühesõnaga, minu jaoks kõige olulisem sõnum oli vast selles, et kui parajasti midagi teha ei ole, võiks võtta ette ja see 3D asi ära vaadata, või lasta teha oma järeltulijatel. Minu omadele (7 ja 9 a. ) võiks veel sobida.
  ja see on ka hea, et siin on headeks ikkagi need rohelised ja pahadeks need ameerika kindralid, kui ümberjutustustest kokkuvõtet teha.
  ja ei ole need eestlased ka midagi nii tümikad, kui kommentaariumist paistab – seal on kogu aeg niiviisi, et nii nagu vaatad, nii ka on. s.t. kui otsida tümikaid, leiad neid, vahel harva ka veidi intelligentsemaid lähenemisi siiski ka on.
  mõni oli aga lihtsalt hetkel Rain Kooli peale veidi vihane, või mine sa võta kinni, mis kedagi seal närvi ajas.
  Seda me teame niikuinii, et eestlaste põhitegevuseks virin ja ärapanemine on ja seda võiks tõesti vähem olla.

 8. virina virina virin on rääkimine keeles, millest aru saadakse, kui liiga lillede ja liblikate peale minna, siis …noja, tegelt, mida siin katastroofilises olukorras ongi lilletada üldse?

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s