Inimeste ignorantsusest

Inimeste ignorantsus on see, mis viib meid hukatusse. Roheliste toetus oli nüüd kui palju täpselt??? See on lihtsalt masendav, kuidas inimesed suhtuvad end ümbritsevasse. Lapsepõlvest tuntud suured metsatukad ja sinisinise taeva all rohelised heinamaad on ammu kadunud, asemel tühjad raiesmikud ja pappkarpidega “arenduspiirkond” Külg külje kõrval majadesse kokku topitud inimesed, kes oma 10 ruutmeetrist murulappi püüdlikult “oma aiaks” kutsuvad, on lihtsalt hale vaatepilt. Sellised käivad tööl maasturitega, valmistavad õhtul mikro-uuni toite ning annavad lastele mobiili ja arvuti kõrvalt krõpsu ja limonaadiraha. Burgerid, krõpsud, võltsliha ja muu selline sodi ei ole toit, nende valmistamiseks kasvatatud loomakarjad elavad täiesti kohutavates tingimustes, tekitades koguproduktina peaaegu veerand kõikidest kasvuhoonegaasidest.

Tüüpiline ignorandi vabandus kõlab umbes nii – mis on minu tegevuses/tegevusetuses tähtsust maailma mastaabis? Mis kasu on maailmale sellest, kui mina oma kilekoti ostmata jätan – kilekotte on ju niikuinii juba kõikjal olemas.

Muidugi on kahetsusväärne, et suure hurraaga käima lükatud prügisorteerimiskampaania on lihtsalt bluff, sest sorteeritud prügi satub lõppkokkuvõttes siiski ühte suurde hunnikusse segamini, ent ma leian, et point polegi üldse selles lõpp-tulemuses, pigem hoopis iga üksikisiku isikliku maailmavaate vormimises.

Me ju sööme samuti erinevaid toiduaineid erinevalt ja erinevatel söögikordadel, võib ju öelda, et mis mõttega – niikuinii magu on üks. Aga asi on põhimõttes ja meie mõtlemises kinni. Kui täna suudad anda oma panuse sellega, et sorteerid prügi ja sellega seoses muudad oma mõtlemist rohujuuretasandil, siis homme ehk loobud maasturist ja ülehomme istutad paar väikest puud raiesmikule. See on oluline, olulisem veel kui see, kas sinu ära visatud paber äkki olmejäätmetega kokku satub… Ja kui harjud sellise mõtlemisega, ei tundugi too kilekott enam nii vajalik, ei tundugi naatriumglutamaati täistopitud lihakäntsakas nii maitsev ning suudad ehk maailmaga sõbraks saada.

Miks me peaksime Somaaliasse minema näljahädalisi abistama, et maailma parandada? Äkki alustaks siitsamast Eestist. Käiks näiteks iga aasta metsa istutamas, toetaks rohkem mahetoodangut ning jälgiks kriitilise pilguga, millist solki me oma näost sisse ajame. Hiljuti toimus Lasnamäel “Teeme ära 2009” kampaania järellainena puude istutamise kampaania. Lasnamäe tühermaale kogunes kokku üle 1000 inimese puid istutama – kui paljud teist olid või on sellest teadlikud? Kui paljud on teist teadlikud Palumäe hiiemäega toimuva suhtes, kus “arendajad” hävitavad püha hiie loodust, et ehitada “moodne suusakompleks” ühes kiirtoiduputkade ja muu sarnase tarbimisühiskonna tulemiga.

Keegi ei palugi minna teisele poole maakera kodutuid aitama. Esiteks piisaks ka sellest kui me kõik endas jõudu leiaks kasvõi omaenda tekitatud prügi sorteerimiseks. Lõppude lõpuks on ju see maa meie lastelt võlgu võetud väärtus. Meie otsused ja tegevus mõjutab meie laste tulevast elukeskkonda, seda keskkonda, kus nemad peavad oma lapsi kasvatama hakkama.

Advertisements

9 thoughts on “Inimeste ignorantsusest

 1. Sekkumist võivad endale lubada vaid rikkad.

  Sain sellest aru, kui olin aprillimässu ajal ühe vene fašistiga kaklema sunnitud ja hiljem tuli 20 000 eest hambaid parandada.

  Sekkuda on tore, kui on raha.

 2. Just. Ma täitsa mõtlen metsa isutamise peale.
  Aga… veits kaugemas tulevikus. Meie kandis maksab hektar põllumajandusmaad 20K ja selle jagu metsaistikuid teine 20K. Okei, tegelt vist mingit EU toetust on ka võimalik saada. Aga üldiselt ei ole metsa istutamine sugugi mitte odav lõbu.

 3. Tegelt on odav küll, kui sa oled töötu ja sul on AEGA. Siis ei keela keegi kuusekäbidest seemneid nokkida ja neid pulgakese abil maasse toppida. Võib ka tõrusid korjata…

 4. Jube vahva on olla vaimukas…

  Tegelikkuses on Eestis mitmeid kampaaniaid, kus saad metsa istutamas käia, näiteks iga-aastased RMK istutustalgud, see aasta “Minu Eesti” istutuskampaania lasnamäel, tammetõrude matmine Palukülas, MTÜ Roheline Jälg aga lasb sul endal välja arvutada oma iga-aastase kahju loodusele ja selle eest indulgentsi osta – nemad istutavad sinu eest puid. http://rohelinejalg.ee/co2.php

 5. Kahju kyll Celtic, aga mina, tyypilise eestlasena istutan ikka OMA puid OMA maale. Kui RMK oleks v2he heaperemehelikum, siis v6iks ka riigimetsa peale m6elda. Aga seni kuni riigimets l2heb riigipaksude apsakate kinni tagumiseks (vastavaid ettepanekuid on olnud) — no way!!!
  Jah, Celtic, 15 aastasena v6ib olla idealistlik. Mina tegin ka harja p2he, haakn6el k6rva ja lykkasin prygikasti ymber ja arvasin, et ma v6itlen r2medalt n6ukogude korra vastu.
  Aga 35sena ollakse juba realist. Siis k2iakse metsa istutamas oma isiklikul maalapil.
  Ei ole nii et one size fits all.
  15 aastaselt s6idetakse jalgrattaga, karjutakse 8ko, kirutakse neetud kapitaliste ja venitatakse viimased veeringud s22stu6lle peale sirgeks.
  Aga 35selt ollakse tasuvl t88kohal, s6idetakse SUViga, v6etakse peale h22letavad 15 aastased, kes l2hevad linna maasturite vastu protestima ja juuakse margibr2ndit.
  Ajad muutuvad ja inimesed koos nendega 😉

 6. jah, offf, 35selt armastakse ka 15stele suure kaarega ülbelt näkku sittuda nagu me pidevalt siin näha võime.

 7. olin ka pettunud, et eestlased ei pea rohelist mõtlemist niivõrd tähtsaks ja rohelised said nii vähe hääli.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s