Mis on meie söömisharjumustega valesti?

Mis on valesti meie söömisharjumustega? Miks inimesed eelistavad rämpstoitu ning mis on saanud kodus toidu valmistamisest? Mis on hamburgeri-fenomeni kõrvalmõjud läbi aastakümnete nii ameerikas kui ka kogu maailmas? Miks tarbivad inimesed liha ilmselgelt liiga palju? Kõikidele nendele küsimustele saate vastuse järgmisest väga huvitavast ettekandest, mis üles võetud ühel paljudest TED konverentsidest. Puldis on Mark Bittman New Your Times-ist

PS. Millise kvaliteediga on see liha, mille saamiseks on kasvatatud lehmi suurtes aedikutes, pead-jalad koos kümnete tuhandete kaupa, lehmi, kes pole ealeski oma elus söönud värsket heina või rohtu, vaid kellele söödetakse sisse sojaube? Millise kvaliteediga on see lehmaliha, kui seda peab alati täiendama naatriumglutamaadiga, et vähegi lihamaitse juurde tekiks? Muide naatriumglutamaat, mida kasutatakse praktiliselt kõikides lihatoodetes on päris paljudele inimestele väga tugev allergeen, tekitades punetusi, kuumatundeid, isegi südame pekslemist ning peavalusi. Lisaainena kannab naatriumglutamaat tootesildil koodi E621, sünonüümiks on samale ainele tähekombinatsioon MSG ehk lühend ingliskeelsest sõnapaarist monosodium glutamate. Glutamaadirikkust tähistavaid varjunimelisi sünonüüme on teisigi, näiteks proteiinihüdrolüsaat, pärmi-autolüsaat, Hydrolyzed Vegetable Protein, Natural Flavor, textured protein, yeast food.

Kes kunagi on söönud ehtsat ja puhast liha, see teab, mis on vahet lihal ja lihalaadsel E-ainetest kubiseval tootel.

Advertisements

9 thoughts on “Mis on meie söömisharjumustega valesti?

 1. Asi pole ainult toidus vaid ka söömise viisis. Tean hästi, et inimesed söövad kiiresti, mäluvad vähe, söövad stressi toitmiseks, kurbuse leevendamiseks, ebavajalikult palju, ebatervislike asju etc etc.

  Seega rasvumise põhjused on samavõrra psüholoogilsed kui füüsilised. Tasuks seda ka meeles pidada.

  • Seda kindlasti. Üks asi, mis veel meelde tuli, on see, et inimesed kes otsivad toidust meeletuid maitseelamusi, ei adugi, et kõik see, mis paneb neid ahhetama, on tegelikkuses vaid suur maitsetugevdajate kompott, mis naturaalse maitse on kuhugi tahaplaanile surunud. Paljud söövad kuna maitseb. Aga mis siis ikkagi maitseb?

 2. Ei maksa USA probleeme eestisse süüdimatult 1:1 üle tuua. Tallinnas lähed vabalt keskturule ja ostad värsket, taluniku kasvatatud liha. No problemo.

  • Jaa, Tallinnas neid kohti on, ent ka Keskturul tasub olla ettevaatlik, kuna seal puudub praktiliselt kontroll selle üle, kas sildil olev ikka vastab tegelikkusele.

   Samuti on kasulik koguda infot kohalike mahekasvatajate kohta. Või niisama lihakarja kasvatajate kohta. Siis on alati kindel, et on väärt kaup

   • #ka Keskturul tasub olla ettevaatlik, kuna seal puudub praktiliselt kontroll selle üle, kas sildil olev ikka vastab tegelikkusele.#

    Otsusta palun ära, mida Sa soovid. Kas ranget kontrolli, Euronõudeid ja vaakumpakendit või siis keskturutüüpi, seda müüjat ma tean, tema käest võib osta word-by-mouth tüüpi “kaubamärki” ja usaldust.
    Mõlemat korraga on nagu veits raske…

 3. Tegelikult on probleem ikka ligihiilimas küll. Hämmastavalt palju on maal juba külasi, kus piima on võimalik ainult poest osta ja sama lugu ka liha ning muu kraamiga. Eks see hakka mingil moel ka turuletilt peegelduma.

 4. Offf – point oli selles, et keskturu paabuskad ei ole usaldusväärsed. Pead teadma, kellelt osta ja mida. Euronõuete ja vaakumpakenditega pole siin miskit pistmist.

 5. Nämmm… naatriumglutamaat…

  Kui hiinlastel on hea kyyslauk, ei huvita mind kopika eest, kui nad seda sojaubade või E-ainetega toitsid. Mis hästi maitseb, on ka kõhule hea, ytles Muumimamma.

 6. Pingback: TAI toitumisspetsialist propageerib laste mürgitamist « Vaatenurk maailma

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s