Eesti rahvusmustrid – midagi enamat kui lihtsalt silmarõõm

Viimastel aastatel on jube popiks muutunud ja moodi läinud promoda rahvusmustreid. Meil on laulupidu, mis kasutas arhailiseid sümboleid, meil on rahvuspapud ja rahvusmustritega läpakad. Meil on kõike, alates turukottidest, lõpetades iPhone vutlaritega – rahvusmustrites.

Millega seletada seda mustribuumi? Mis on nii erilist rahvusmustrites?

Kindlasti on paljud teist tuttavad kuuskandmustriitega, tundmatu pole muhu tikand või päikeseratta motiividel mustrijadad. Kunagi kirjutasin väikese loo keldimustritest, sellest, mil moel keldi mustritesse on peidetud lõpmatuse tunnetamine ning matemaatiline lõpmatuse sümbol. Kui keltide mustritel on pidevad kordused ja lõppematu energiavool keerdudega ringiratast, siis meie kohalikud mustrid on hoopis teistsugused. Nad oleks justkui kiri, kus iga mustriasetus sümboliseerib teatud sümboleid, ruunimärke.

Sümbolid on justkui rennid, millesse energiat suunates avatakse teatud energeetilist mälupilti luues väravaid. Aktiveeritud sümbol on justkui võti, mis sobitub lukuauku, et keerata lahti uks teispoolsusesse. Kui need sümbolid reastada mustrisse, tekib resonants, mis võimendab energeetilise “võtme” jõudu.

Meie esivanemad kudusid kindakirjadesse ja oma igapäevariietele need maagilised sümbolid. Selleks, et säilitada pärandit, et hoida elus teadmisi, mida targad ja arbujad varasemalt valdasid. See oli täpselt samasugune maskeerumine, maski loomine nagu Brasiilia neegerorjadel capoeira. Maski oli tarvis kiriku ja papi jaoks, kelle silmis kõiksugu mitte-kristlik maagia oli saatanast. Maagia selle sõna kõige algsemas tähenduses on ju enda ja oma ümbritseva energeetilise taseme mõjutamine teadlikult ning tagajärgi ette arvestades. Täpselt samamoodi kui rahvusmustrisümbolid lõid teatud resonantsuksi vastavate energiate ja vägede ligimeelitamiseks, aitasid sellele kaasa veel ka regilaulud, mis on “maski kandvad” loitsud.

Meie esivanemate teadmised on sügavamad, kui me arvame. Maagia oli igapäevane nende elus, pigem usuti, et ilma maagiata pole võimalik üldse ellu jäädagi. Selleks et elada harmoonias ümbritsevaga, ka iseendaga seeläbi, tuli teada ja osata kasutada maagiat. Kui targad olid läinud ja meie maal usupimedus valitses, kudusid memmed muistsed teadmised põlledesse, kinnastesse, linikuisse, tanudesse, särkidesse ning tikandeisse. Nende kauged järeltulijad on hakanud täna taasavastama nende poolt peidetut…

Advertisements

4 thoughts on “Eesti rahvusmustrid – midagi enamat kui lihtsalt silmarõõm

 1. Kusjuures, indoeuroopa keeles ma tunnen suurt puudust meie lühiloitsudest nagu jõudu tööle – jõudu tarvis. Ma siiamaani tunnen ennast ebakindlalt, kui ma soovin töötava inimesega juttu alustada ja ei saa talle jõudu soovida…

 2. usun, et kindakirjad jm mustrid on ikka kõvasti vanemad kui siia maale kunagi saabunud kristlus, seega on pystijaburus väita, et neid tehti pappide KIUSTE 🙂 🙂

  ikka sel muul põhjusel, mida sa ytled ka, iseenda ja oma kultuuri ja lihtsalt olemise pärast.

  kristluse / mõisakultuuri kiuste, tõttu ja mõjul hakati rahvariietesse kuduma-tikkima mõisaseintelt tapeedilt ja mööbliriidelt leitud tulbikujulisi lillekesi ja muud säärast. (vt suvalisi põhjaeesti käiseid nt.) ka triibuseelik on uuem sort rahvariiet ja selle esimine mõte oli näidata ära, kust kihelkonnast ja kylast inimene pärit. (sama võib muuhulgas väita ka vööde kohta, mis on suhteliselt unikaalsed eri paigus)
  yhes kylas kahte samasuguse triibuga seelikut ei tohtinud olla, see oli häbiasi. kui naabrinaiselt käisid mustrit “laenamas”, pidi sinna ikka mõne triibu omamoodi sisse kuduma, et erinev oleks.

  kihnu troide kohta on öeldud, et selle mustri järgi tundis surnud hylgekyti / kalamehe ära, kui ta kevadeks randa ujus ja keha veest moondunud oli.

 3. Jah, kasutatakse jah tormiliselt noid mustreid. Motiiv on veel küsimärk, aga ehk on siin enamat kui lihtsalt “kõik müügiks”.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s