Täna on hingedepäev? Ei ole…

hingedeaegNaljakas üleskutse Delfis – Süüta küünal, täna on hingedepäev. Mis on meil pistmist kirikukalendriga? Meie esivanemad ei tähistanud hingedepäeva, oli hingedeaeg, tuld tehti ja küünalt põletati hoopiski hingede eest kaitseks kuna usuti, et manalasse kinni jäänud hinged on kurjad ja teevad kurja. Hingedeajal, kui hinged liikvel, tuli ennast ja oma kodu nende eest kaitsta, samuti neisse aupaklikult suhtuda, et nood rahule jääks ja ei teeks kurjana liiga (kaeti hingede jaoks laud, räägiti ja sooviti neile kõike paremat vms.). Hingedeaeg lõppes marrusepäeval (mardipäev) mil manala valitseja Marrus isiklikult mööda ilma käis ja ringi liikuvaid hingi tagasi manalasse viis. Meie esivanematel muide läksid hinged Toonelasse, mitte manalasse, manalas olid kinnijäänud hinged ning ka nende hinged, kes maeti kirikuaedadesse. Kristluse üks põhiõpetustest ju väidab, et hing peabki olema hauas kinni seni kuni saabub viimne kohtupäev ning hinged vabanevad haudadest.

Tänane päev on aga kahjuks täis üleskutseid hingi ligi meelitamiseks, sarnaselt Delfi kirjameistritele vihjatakse siin-seal alati kirikule.

Hingede päev on üldse mingi pseudopäev mis kiriku poolt loodud hingede kinni pidamiseks ja hoidmiseks. Meie esivanemate jaoks oli tähtis hingedeaeg, mis algas keskeltläbi kuu enne marrusepäeva, mitte mingi konkreetne päev.

Eriti vastutustundetu on rääkida hingedepäevast kui esivanemate mälestuspäevast (a la pane küünal aknale ja see juhatab hinge koju.). Toonela oli meie pärimustes koht, kuhu läksid head hinged, et sealt siis uuesti maale kehastuda. Toonelat kutusti ka Tolleks Ilmaks. Manala see-eest oli aga rõske ja pime koht, kuhu jäid kinni enesetapjad, vägivaldselt hukkunud ning kiriklikult maha maetud. Seal siis hinged ootasid ja lootsid, et kunagi keegi neid vabastama tuleks.

Hingede manalasse kinni jäämiseks oli mitmeid mooduseid:

1. eriti väekas või mõjuvõimas inimene, keda hoiti kinni, et kasutada tema teadmisi, abi ja oskuseid, luues tema abiga tootemeid ning väestades loitse.
2. inimene kelle keha maeti maha jäi maa külge kinni, hing oli manalas umbes neli põlve ehk 100 aastat ning pääses seejärel vabaks Toonelasse, et ümber sündida. Kui hinge ei mälestatud, siis ta ajapikku lihtsalt hajus ning kaotas oma olemuse.
3. vägivaldselt hukkunud (aga mitte lahingus langenud) inimesed ning enesetapjad. nende hing jäi kinni manalasse ning tihti ilmutasid nad end hukkumise kohas (näiteks uppujatest said näkid ja vetehaldjad).
4. kui inimese keha peale selle surma ei põletatud, vaid maeti maha, seoti sellega inimese energiakeha maaga ning seega ka hing.

Hingedeaeg oli rahulik hilissügine aeg, mis lõppes Marrusepäevaga (Mardipäev) mil surmariigi valitseja Marrus isiklikult käis mööda ilma ringi ja kutsus kuu aega maa peal ringi liikunud hinged tagasi Manalasse. Kuni selle ajani pidid aga elavad tegema kõik endast sõltuva, et ringi liikuvad hinged kurja ei teeks. 1 novembrist algas jaguaeg, mil tuli oma igapäevast toitu jagada lahkunute hingedega, ei tohtinud kududa ja villa kedrata, sest kurjad hinged võisid minna lõnga sisse.

Igasugused jutud hingedeajast kui ilusast mõtiskluseajast, kus kutsutakse koju lahkunud sugulasi ning näidatakse küünlaleegiga koduteed on risti vastupidised tegelikele pärimustele. Kellele on vajalik säärane tegutsemisviis, jäägu igaühe enda otsustada. Vihjeid oli siin kokkuvõttes piisavalt.

Advertisements

2 thoughts on “Täna on hingedepäev? Ei ole…

  1. Muuseas Mehhikos on see päev suur pidu, hinged tulevad ju külla 🙂
    Mul on mehel sel päeval sünnipäev ja ta on tihti seks puhuks sõitnud just sinna.

    Itaalais pole hingedepäev mingi päev, hulga tähtsam on päev enne olev pühakute päev, siis on meil ka pühad ja poed kinni.

  2. Pingback: Vaimolendi teisenemine Eesti folklooris | WildSun

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s