Innovaatiline TÄPE – igasse linna Eesti Kauba Pood

turgViimane piimaralli ning selle kohased kurjustamised on pannud mind mõtlema erinevatele lahendustele, kuidas võiks edasi minna olukorras, kus kohalikud talupidajad on huku äärel ning samas inimesed üha enam ja enam puhast Eesti Toitu nõuavad.

Huvitav avastus oli selline koht nagu www.maakaup.com kust on võimalik kord nädalas ettetellimisega soetada enadale head-paremat kohaliku talupidaja toodangut. Siis jäi silma veel uudis toredast OTT turust, ehk siis Otse Tootjalt Tarbijale, ent tundub, et bürokraadid on juba selle ettevõtmise peale hammast ihumas.

Oma blogis olen ka rääkinud Ilusast Eesti asjast, ehk siis Rotermanni turust ning ka tõdenud, et säärast puhast ja kodumaist kaupa on väga raske ilma pingutamata leida ja hankida.

Kõik see viis mind mõttele – kuidas tuua kodumaist toodangut ligemale tarbijale, ilma et seal vahel oleks kasumimarginaali taga ajavad kaupluseketid? Ülesande püstitus on alles arengujärgus, ent ideaalis näeks plaan välja selline:

Igas linnas ja miks mitte ka alevis, külas oleks üks kauplus, milles müüdaks vaid kohalike tegijate kaupu. Kauplus oleks avatud vaid teatud päevadel kuna idee järgi peaks tegemist olema isemajandamisega, ehk siis talunikud ise tulevad kohale, müüvad oma kauba maha ja lähevad minema. Värske piim, munad, aiasaadused, juurviljad, mesi – kõik müügiks.

Suur takistuskivi on sel teel muidugi ruumide rent ja muu selline bürokraatia, mis eeldab suuresti siiski mingi kasumi hankimist. Kui luua projekti taha MTÜ, siis kas oleks lootust koguda paljalt annetustest ja fondidest vajaminevad summad poehoonete ülalpidamiseks?
Müüa seintel reklaamipinda? Võtta 1% igalt kaupmehelt läbimüügi pealt?

Mis teie mõtted on? Avaldage arvamust…

Advertisements

10 thoughts on “Innovaatiline TÄPE – igasse linna Eesti Kauba Pood

  • Turg on liiga laialdane mõiste ning liialt kontrollimatu, ehk siis seal müüakse tihtipeale välismaa kaupa kodumaise sildi all.

   Lisaks on turu põhimõte olla avatud kellast kellani, see aga ei sobi enamusele põllumeestest, kelle jaoks sobiks pigem selline süsteem, kus pood avatakse nädalas kahel ppäeval kaheks-kolmeks tunniks. Kogu kaup maha müüdud, saab minna jälle uut toodangut harima/looma/kasvatama

 1. Kusjuures, ma arvan, et tegelikult annaks küll nii teha, et pood oleks avatud näiteks viis päeva nädalas nii hommiku- kui õhtupoole ja vahepeal oleks toidupausi aeg.

  Tegelikult ju võib teha natukene tööjaotust ikka ka, et las põllumees harib põldu ja müüja müüb. Aga müüja võiks olla tõesti siis sellestsamast kandist, et ta tunneks kaupa. Lisaks: mesi ja hoidised, neid saab ju pidevalt müüa, värsked asjad tuleb kiiresti ära müüa.

  Kuna asi peaks olema isemajandav, siis võiks teha kooperatiivitüüpi ühingu, kus kõik on osanikud ja kannavad kulusid ka ühiselt. Kooperatiivid saaksid teha ka maakonnatasemel koostööd ja riigitasemel: Eesti mesi ja moosid on tekitanud vaimustust igal pool, kuhu mina neid jaganud olen, just värskuse ja ökooleku pärast.

  Ajutise asja osas on turg jah parem, aga siis võiks ju teha ka spetsiaalse turu, mis on avatud ühel päeval nädalas seni kuni kaupa jätkub: http://itaalia.wordpress.com/2009/07/20/turul-me-oleme-vennad-ja-oed/

  • Maakaup.com viite taga avanev ühing tegeleb hetkel kord nädalas turustamisega. Ja see töötab. Aga pea olematu reklaam ning tavainimeste teadmatus otsimise suhtes on see, mis ei lase säärastel suurepärastel algatustel kaua elada. Lisaks ka bürokraadid, kes igalt poolt kopikat nõuavad ning varem või hiljem igasugusele isetegevusele vee peale tõmbavad.

   • Omavalitsusi ei huvita juba ammu enam see, et inimestel oleks hea ja mõnus olla. Isiklikud ambitsioonid varjutavad kogukonna huve.

   • Kui omavalitsusi ei huvita, siis tuleb panna huvituma. Ümber valida. Nõuda. Protesteerida 🙂 Need inimesed, kes omavalitsuste territooriumeil elavad ju peavad “valitsusi” üleval, järelikult on õigust soovida, et need teeksid kasulikke asju. Kui me juba maksame, siis millegi eest.

    Kusjuures, ma arvan, et mõned omavalitsused oleksid väga nõus, neil ei tule pähe, et see on hea mõte. Ning kui kuskil õnnestub, siis on teistel rohkem motivatsiooni eeskuju võtta.

 2. Pingback: VARGUS! IRL varastas idee Vaatenurgast « Vaatenurk maailma

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s