Muinasjuttude hukk

Vaadeldes väikeseid lapsi, kes härda rõõmuga jälgivad koeratüdruk Lotte tembutamisi jääb üle vaid tõdeda, et lapsemeelne muinasjuttudesse sisse minek ja fantaasiamaailmas olemise oskus on pigem kingitus kui et õnnetus. Ent paljud vanemad peavad seda vist õnnetuseks, miks muidu kästakse lastel ruttu suureks saada ja lõpetada “rumaluste” uskumine.

Tagasi tulles Lotte juurde – laps näeb ju küll, et näitleja seal maski taga on ja teab väga hästi ka seda, kes ja kuidas, aga tahe ja soov näha Lottes just sellist Lottet, keda ta on oma fantaasiamaailmas enda jaoks loonud on tugevam kui reaalsus. Lastel on oskus ennast asetada erinevatesse maailmadesse, oskus neid maailmu luua ja nendega mängida.

Ühiskond soosib tööealisi inimesi – need on ju need, kes arendavad majandust, toodavad raha ning hoiavad üleval raharinglust. Lapsed seda ei tee, vanuritest rääkimata. Lapsed ei saa olla lapsed, kuna neilt nõutakse täiskasvanulikkust. Ühiskond ei lase lapsel olla laps, sest laps ei jaga samu väärtusi, mida jagab “üldsus.” Laps ei tooda juurde rikkuseid, vaid saab neid ainult tarbida. Lapsevanem, kes pole piisavalt jõukas või piisavalt palju ühiskonda panustanud, ei saa täisväärtuslikult tulla vastu oma lapse soovidele ja nõudmistele, mille taga on sellesama ühiskonna loodud “tehismaailm” mis koosneb rahast ja on oskuslikult maskeeritud laste fantaasiamaailma sarnaseks.

Ja nii juhtubki, et kui Lotte on tore ja raamatud temast on toredad ja ka multikaid on tore vaadata, siis ühest hetkest rakendatakse seesama toredus rahavankri ette, see ühiskond, mis ei hooli lastest, kuna lapsed ei ole võimelised tootma väärtuseid, hakkab looma laste fantaasiamaailma ära kasutades neile kaheldava väärtusega “väärtuseid.” Lotte mobiil esimese näitena. Kui me ei suuda panna lapsi tööle, siis me vähemalt lüpsame nende töötavaid vanemaid.

Uue tööjõuseaduse järgi on muide töö-ealine juba 7 aastane jõnglane. Seega kui lühikeseks me suudame lõigata laste õiguse olla laps?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s