Põleta keha, et hing saaks elada edasi

Pealinna mees Erik Arro tuli välja mõttega – ning pani ajalehte kuulutuse – taaselustada esivanemate iidne tava põletada lahkunud tuleriidal. Matuseriituse paigaks oleks Muhu Pallasmaa rand.

Kas lahkunu põletamise tava tänapäeval ka seaduslik on, selle kohta ütles mees, et ei ole seadust, mis seda keelaks. “Kui üldist korda ei rikuta, siis on järelikult lubatud. Meie põhiseaduses on kirjas usu- ja mõttevabadus.”
Ta viitas põhiseaduse paragrahvile 48, mis ütleb: “Igaühel on vabadus nii üksinda kui ka koos teistega, avalikult või eraviisiliselt täita usutalitusi, kui see ei kahjusta avalikku korda, tervist ega kõlblust.”

Kirikute ja koguduste seaduse paragrahvi 8 lg 6 ütleb: “Igale isikule on tagatud õigus saada maetud vastavalt oma usutunnistusele.”
Koht, kus põletusmatuseid plaanitakse, on mere ääres, seal lähedal on tammik. Arro sõnul ei ole ilmselt tegu muistse hiiega, kuid seal lähedal on koht, kuhu olevat muiste katkuhaigeid maetud.

Saare matusebüroo juht Helju Välisson ütles Oma Saarele, et Muhus plaanitavad põletusmatused on mõeldamatud. “Ehk Indias on see normaalne ja mõeldav, kuid Eestis, euroopaliku kultuuriruumi osas ei ole iidsete traditsioonide järgimine tänapäeval võimalik,” sõnas Välisson. “Ma olen täiesti jahmunud sellisest ideest,” kinnitas ta.

Allikas: Oma Saar

Kristliku maailmavaate järgi on surmaaeg üks ütlemata kurb aeg. Mäng käib puhtalt emotsioonide ja süütunnete peale, kusjuures süüdi pole mitte omaksed vaid hoopistükkis lahkunu, kes oli nii ülbe, et kõik endast maha jättis ja teiste peale ei mõelnud.

Hmh, nagu tal oleks erilist valikut olnud…

Eks surmaga tegelemine ole kultuuriti erinev, kahju vaid, et meie maal väga paljud on oma juured unustanud ja võõra jumala poole kummardavad. See on jumal, kes elab läbi laibakultuse ning kus profiiti lõigatakse just surma temaatikast. See on jumal, kes väidab, et taassündi ei eksisteeri, kus hinged peavad ootama kuni neid äratatkse viimsel kohtupäeval. Aga kas mitte hinge edasi elamine peale füüsilise keha lagunemist ei olegi mitte taassünd? Sünd jah, küll mitte inimesena füüsilisse ellu, vaid kuhugi mujale, teispoolsusesse?

Peaaegu kõik iidsed kultuurid, millest kristlik müüt kokku segati, jutustasid hinge surematusest ja taassünniahelatest. Isegi Budism, millega kristlus tänapäeval süüdimatult flirdib, räägib meile Piibli jaoks suisa ketserlikest asjadest. Ent see ei keela teoloogidel ja kirikuisadel budismi poole kiigata, olgugi, et pööbli jaoks on see rangelt keelatud.

Hing on seotud oma kehaga senikaua kuni ta keha elab. Keha aga pole mitte vaid sada kilo liha, vaid koosneb märksa enamatest kihtidest, energiatest ja nende väljunditest, ehk peenkehadest. Ja kõik need kehad on omavahel seotud ja aktiivsed senikaua, kuni hing füüsist toidab. Kui ühel hetkel lihamass kokku kukub ja hing teispoolsusesse põrutab, jääb siinsesse ilma alles terve posu erinevaid energiakehasi. Need küll ajapikku hajuvad, sest pole enam hingejõudu, mis neid koos hoiaks ja toidaks, ent kui juhtub, et leinaaeg piisavalt kõvasti surnukeha kummardatakse, siis hakkavad leinajad ise vastu oma tahtmist neid energiakehasi toitma ning ei lase neil kustuda.

See aga omakorda võib kinni hoida ka hinge ennast, keda seob olemisega see taak, mis maha jäi ja mida ei lasta minema. Ega leinajad leina lahkunut – nad leinavad iseennast, haletsevad oma oskamatust leinaga toime tulla. Ja olgem ausad – me kõik oleme enamasti piisavalt emotsionaalsed, et mitte niisama leppida lahkunu lahkumisega. Ent selleks, et iseennast paremini kontrollida ning olla ka lahkunu hinge suhtes mõistvam peaksime võtma hinge vabanemist kehast kui tema võimalust pääseda edasi, järgmisesse etappi oma pikal teel. Iga võit on sammuke lähemale meie eesmärgile, eesmärgile, mida minu arust me ise alles loome.

Ses suhtes on ka tuli elemendina väga tõhus – ta põletab läbi kõik vanad sidemed, puhastab ja rajab teed uuele elule. Põletusriitus ei ole mingi lõke, kuhu surnukeha sisse lükatakse – põletusriitus on hoolikalt läbimõeldud toiming, kus loodusjõude oskuslikult ära kasutades saavutatakse lahkunu väärikas ärasaatmine.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s