Veebikommentaator – neljas Eesti

Viimasel ajal on levimas kummaline arusaam veebikommentaatoritest, kui mingist täiesti eraldiseisvast grupist, suisa rassist, kui nii võiks öelda. Ei, kallid inimesed, netikommentaatorid ei ole nagu neegrid valgetele või kommunistid rahvuslastele – nad on täiesti tavalised inimesed täiesti tavalisest tänavapildist.

Kommentaarium on enam-vähem anonüümne ja anonüümseks jäämise võimalus laseb inimesel end paremini avada, kui tüüpilises tänavapildis. Seega mina võtaks netikommentaatorite arvamust kui TÕEST läbilõiget eestlaste maailmapildist. Olgugi, et mulle ei meeldi see pilt, mis avaneb, on see siiski tõde ja mingi idiootse “netikommentaator ei ole inimene” mõttemalli levitamine ei muuda tõe olemust.

Lahkame näitusena ühte tüüpilist Delfi teemat, mis peab vastama kolmele kriteeriumile: 1. püstitab teema, mille suhtes ei saa olla ühest vastust; 2. esindab ühe poole arvamust ja teise poole mahategemist; 3. vürtsitatud seksi, homo või usuteemadega.
Seejärel vaatleme tüüpilisi kommentaare, mis nendele kriteeriumitele vastavale teemale järgnevad – “juudid ahju,” “kastreerime pederastid,” “katoliiklased on kõik pedofiilid” jne jne. Ka tühipaljas vandumine, sõimamine ja inimeste mõnitamine on kommentaariumites täiesti tavaline asi. Kas nende kommentaaride tegijad on tõesti kuskilt raviasutusest? Ei ole. Nii kurb, kui see pilt ka ei oleks, on tegemist täiesti tavaliste inimestega, kellest tahetakse teha mingit müütilist tabu, häbiasjaks on olla netikommentaator ja kuskil sõna võtta.

Mis keelel see meelel ja vastupidi. Anonüümsus annab võimaluse mõtlematult sõnu väljutada ja ega hiljem piinlik kah pole – selline meie elu ongi. Ühehülbased töönarkomaanid, kes ainsa päästerõngana näevad nädalavahetust, kus end täis juua ja neegrimuusika saatel transsi tõmmelda, ei oskagi paremini end maailmaga siduda. Maailm ongi selline, elu ongi selline nagu netikommentaaridest lugeda võib. Tere tulemast pärismaailma.

Advertisements

One thought on “Veebikommentaator – neljas Eesti

  1. “Maailm ongi selline, elu ongi selline nagu netikommentaaridest lugeda võib. Tere tulemast pärismaailma.”

    Maailm on täpselt selline, nagu inimesed ta enda jaoks loovad. Kommentaarid on täpselt sellised, mis peegeldavad inimest.
    Kommentaar on mõttevahetus, viha, mida mujal kui anonüümselt ei suudeta välja öelda. Kommentaatorid on enamasti inimesed, kes päriselus ei suuda väljendada. Inimesed, kelle elu mõte on teiste oma täpselt sama moodi perse keerata, nagu nende enda oma.
    Tõese maailmapildi annavad kommentaarid just seetõttu, et see viha, mis neis peegeldub, tuleb südamest ja saamatusest. Saamatusest endaga hakkama saada. Aga ehk on neid kommentaare mõnele vaja, et aru saada, millised on inimesed tema ümber ning teinekord enne järele mõelda, kui suhtlema hakatakse. 🙂

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s