Kuidas raha ringleb?

Juba tuhandeid aastaid madistavad Vahemere idakaldal juudid ja moslemid. Ja juba tuhandeid aastaid tapavad inimesed üksteist ilmutamata vähimatki märki inimlikkusest. Või ehk ongi inimlikkus piiramatu tapaiha, võltsjumalakartlikkus ja religioosne idiotism? Sest mina nimetaks küll inimlikkuseks seda, mis on inimlooma juures kõige sagedasem, kõige levinum, kõige omasem talle. Eelmised kolm punkti sobivad seega inimlikkuse alla kui rusikas silmaauku. Näe – isegi võrdlevad näited on oma olemuselt vägivaldsed.

Aga kuidas siis raha ikkagi ringleb? Tänane päev tõi meile uudise välisministeeriumist, kust teatati, et Eesti toetab palestiinlasi nende kaotustes miljoni krooniga. Nimelt on peale jõule juutidele mingi ora kuskile torgatud, et nad nagu oravad rattas Gaza piirkonnas palestiinlasi jälle tapavad. Ohreid on nii naiste kui ka laste hulgas.

Raha niimoodi ringlebki – sõjategevus on parim ja lollikindlaim vahend majandustegevuse turgutamiseks, sõjast saavad kasu sõjatööstus ja rikkad suguvõsad, kes sõjatööstusesse investeerivad, seda üleval peavad ja lõppkokkuvõttes sõjas laostunud riigi tolle enda rahaga üles ehitab. Või õigemini laenab riigile, et too end üles ehitaks.

Rahapesu, raha kokku korjamine, lihtsalt veidi suuremas ja globaalsemas mastaabis. Pole midagi uut siin taeva all… ühel päeval istume koos juutidega Iraagis ja kaitseme juutide demokraatiat, järgmisel päeval jagame miljoneid juutide vaenlastele. Loogika puudub? Tegelikult ei puudu, sest tegelikkuses on mäng lihtne ja lapsik. Lihtsalt ülesehitus on selline, mis ajab segadusse oma duaalsuses.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s