Kosovo albaanlased vs. Ida-Viru venelased

Kosovo lippAlgatuseks ütlen kohe, et albaanlaste Kosovo loomine ON PRETSEDENT, mis annab aluse Ida-Viru peedistamiseks, sest nagu Kosovo albaanlased, ei soovi ka siinsed venelased oma kodumaa külge minna, vaid pigem uut riiki proovida.

See, kuivõrd hästi või halvasti see neil välja kukuks, on juba iseasi.

Tegelikult on kogu see põlisasukate teema suhteliselt meelevaldne. Millisest piirist alates me võtame inimesi, kui põliseid? Kas 500 aastat? 1000 aastat?
Kui võtta aluseks kohamälu mõiste ning tolle kohaga seotud inimeste isiklik suhtumine oma kodukohta, siis on ka albaanlastel TÄIELIK õigus luua Kosovos OMA riik. Meie ida-virukatel veel pole, sest kahe põlvkonnaga säärast sidet ei looda. Kuigi võiks… ent nagu me teame, pole venelased selleks võimelised. Kosovo albaanlased on aga oma aladel elutsenud oma 500 aastat. Piisavalt pikk aeg, et oma juured maase ajada ning kodupaik armsaks muuta.

Seega kahe otsaga asi – ühelt poolt on sealne olukord taunitav, tuues paralleele meie endi koduga, teisalt aga oli albaanlastel igasugune õigus oma selg sirgu lüüa, kuna nende jaoks on too Kosovo juba koduks kinnistunud.

Advertisements

One thought on “Kosovo albaanlased vs. Ida-Viru venelased

  1. Huvitav, kas ida-viru venelased ikka nii palju tahavad oma riiki? Ma olen küll mõnelt kuulnud, et nad tahavad autonoomiat (aga ma ei oska ütelda, kui valdav see on), aga oma riiki – on sul mõni viide?

    Huvitav, palju on Eestis inimesi, kes oskavad näidata, et nende esivanemad on siin viimased 1000 aastat elanud? Mina oskan oma sugupuu kohta suhteliselt kindlalt ütelda midagi kuni Põhjasõjani, aga siis lähevad küll kõik andmed kaduma, segaseks, ebatäpseks. Paljudel ei ole aga ehk niigi kaugele võimalik otsida, seega ma natukene kardaks nii pikka ajamääratlust.

    Kusjuures, nii Kosovo kui Ida-Viru puhul – siis kui on olemas sealse rahva tahe, muidugi – oleks autonoomia üks mõistuspäraseid lahendusi, mis ei lagunda praeguseid riigipiire, pakub teatud toimimiseks vajalikke struktuure, aga võimaldab kohalikel inimestel ise oma asjade üle otsustada ehk ennast valitseda (ja see autonoomia õigus ei peaks sugugi rahvusega seotud olema, pigem mingisuguse omavalitsusüksusega – aga ma ei tea, mis Eestis oleks mõistlik. Vald? Küla? Maakond?).

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s