Hiite kaitseks

Maavalla Koda kirjutab:

Kultuuriministeeriumi juurde asutatud looduslike pyhapaikade tööryhm valmistab järgmise aasta alguseks ette arengukava, mille elluviimisel peaksid aastate pärast tuhanded hiied, pyhad puud, kivid, allikad ning ristipuud riikliku kaitse alla pääsema, kirjutas EPLs Ulvar Käärt.

“Yle Eesti on teada ligikaudu 550 hiit ja paar tuhat muud looduslikku pyhapaika, millest kuulub riikliku kaitse alla vaid kuni viiendik,” ytles Maavalla Koja juht Ahto Kaasik, kes on ka yks tööryhma liige. “Ylejäänud pyhapaikade asukohast ja seisundist aga puudub riigil praegu igasugune ylevaade.”

Kaasiku sõnul on sadade ja tuhandete aastate jooksul tekkinud pyhapaikade näol tegemist loodus- ja kultuuriväärtustega, mille riiklik kaitse alla võtmine on vajalik ennekõike seepärast, et neid yha aktiivsemaks muutuva arendustegevuse eest säästa.

Mina kirjutan:

Kunagi ammustel aegadel olid hiied meie esiisade jaoks tähtsad ja pühad. Hiites käidi ikka ja jälle sest hiied kasvasid jõukohtadel. Jõukohad olid nö. vaimsete kanalite ristumiskohad, kus olid eriti tugevad jõu mõjud füüsilisele maailmale. Seetõttu teati neis kohtades ikka käia ja neid kohti au sees hoida.

Aastasadu tagasi raiuti hiied maha ning asemele ehitati kirikud. Kirikud kasutavad meie esiisade mälestiste jõudu et end ülal hoida. Lähim näide on meil kohe võtta Tõnismäelt, mida vanasti ka Tõnni künkana tunti ning millel vohav hiis oli seostatud kaitsevaim Tõnniga, kes oli koduloomade pudulojuste kaitseja.

Need hiied, mis on veel alles jäänud… kannavad endas sedasama OMA usku, mida väga paljud tänapäeval kardavad. Pole siis ime, et neid hävitada tahetakse… koos nendega hävineks ka eestlane.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s